RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie premierów Polski i Słowenii

W Warszawie rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Słowenii Janezem Janszą. Szefowie rządów poruszali tematy z agendy unijnej, rozmawiali też o współpracy dwustronnej i w regionie oraz o cyberbezpieczeństwie.

Weto wobec budżetu UE. Polska opozycja atakuje rządy Węgier i Słowenii [WIDEO]

Politycy opozycji przekonują, że Polska jest osamotniona w Unii Europejskiej. Atakują też Węgry i Słowenię za to, że również sprzeciwiają się...

zobacz więcej

– Słowenia należy do państw, na których możemy polegać i z którymi blisko współpracujemy na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą.

Premier Morawiecki wskazał, że Jansza przyjechał do Warszawy na pogłębione konsultacje ws. tego, jak ma wyglądać prezydencja Słowenii w Radzie Unii Europejskiej. Jak dodał, podczas spotkania rozmawiano o bieżących problemach, w których się znajdujemy.

– Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i Słowenia zdecydowanie należy właśnie do takich krajów, na których możemy polegać, do państw z którymi bardzo blisko współpracujemy – powiedział Morawiecki.

Współpraca ze Słowenią na wielu polach


Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw – Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego – mówił szef polskiego rządu.

Nie tylko Polska i Węgry. Coraz dłuższa lista państw krytykujących warunkowanie wypłat z UE

Poza Polską i Węgrami negatywnie nastawione do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw UE: Portugalia, Słowenia,...

zobacz więcej

– Niebawem Słowenia obejmie przewodnictwo w Radzie UE i podczas tego przewodnictwa będzie wytyczała główne priorytety do dyskusji i podejmowania decyzji. Przed nami jest nowy rozdział UE, kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii COVID-19 . Wszystkie kraje myślą teraz o tym, jak wzmocnić się po pandemii – oświadczył.

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania rozmawiano o tym, jak przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do Europy, w tym do Słowenii i Polski.

Wzmacnianie przez konsolidację


– Inwestycji, które przez poprzednie 20-30 lat ulokowały część swoich procesów produkcyjnych w Indiach, Chinach czy gdzieś na Dalekim Wschodzie. Dzisiaj Europa powinna poprzez wzmocnienie, odbudowę rozumieć też wewnętrzną spójność, konsolidację i możliwości wewnętrznej produkcji w kluczowych obszarach – stwierdził Morawiecki.

Przeczytaj także: Słoweński polityk o dyskusji w PE: Lewica eksportuje wewnątrzkrajowe spory

źródło:
Zobacz więcej