RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pęk namawia opozycję do spotkania z kandydatem na RPO

Kandydat PiS na RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski  (fot. PAP/W.Olkuśnik)
Kandydat PiS na RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski (fot. PAP/W.Olkuśnik)

Do spotkania z kandydatem na RPO Bartłomiejem Wróblewskim namawia senatorów klubów KO, PSL, Lewicy i niezależnych wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Podkreśla, że powinni oni wysłuchać Wróblewskiego i wyjaśnić z nim wszystkie merytoryczne kwestie.

Wróblewski: Zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

Zamierzam spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Senacie; chciałbym, by biuro RPO było spluralizowane, zapraszam...

zobacz więcej

Pęk zapowiedział też, że z kandydatem na RPO spotka się senacki klub PiS, który „będzie się pochylać się nad tą kandydaturą w sposób merytoryczny”.

15 kwietnia Sejm powołał Wróblewskiego, prawnika i posła PiS, na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza.

By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat.

Przełamać wielomiesięczny pat


Wróblewski na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że należy przełamać wielomiesięczny pat związany z brakiem nowego RPO. Poinformował, że skierował list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wszystkich klubów i kół parlamentarnych z prośbą o spotkanie.

– Namawiam przedstawicieli większości senackiej do takiego spotkania, do potraktowania tej kandydatury merytorycznie, spokojnie. My, senatorowie PiS, spotkamy się z panem rzecznikiem po raz drugi i będziemy pochylać się nad tą kandydaturą w sposób merytoryczny – powiedział Pęk dziennikarzom w Sejmie. Wicemarszałek Senatu ocenił, że „widzi straszne zablokowanie większości senackiej”. – Wbrew temu, co mówią (senatorowie KO), że są przedstawicielami wolności i demokracji, to jest taki zamordyzm w sprawie wyboru RPO – mówił Pęk.

Tarczyński ostro o Bodnarze: Skrajnie lewicowy aktywista, wykorzystywał urząd RPO

Był skrajnie lewackim, zideologizowanym człowiekiem, który reagował tylko w imię lewackiej ideologii – stwierdził w programie „Strefa starcia”...

zobacz więcej

Według niego jeśli większości senackiej faktycznie zależy na wolności i demokracji, to powinni wysłuchać kandydata Wróblewskiego, przepytać go i wyjaśnić wszystkie kwestie merytoryczne.

– Platformo Obywatelska, odwagi. Pokażcie, jakie macie poglądy, nie bójcie się zamordyzmu waszego szefa klubu, senatora (Marcina) Bosackiego – zaapelował Pęk do senatorów Koalicji Obywatelskiej.

W zeszłym tygodniu wicemarszałkowie Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL), szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki oraz szef koła senatorów niezależnych Krzysztof Kwiatkowski podkreślili, że Wróblewski nie ma szans na poparcie w Senacie. Poparcie dla niego deklarują za to senatorowie klubu PiS.

Jakie są szanse Wróblewskiego w Senacie?


Senator PSL Jan Filip Libicki, który wcześniej skłaniał się do zagłosowania za kandydaturą Wróblewskiego, poinformował, że 4 maja pewnie ogłosi swoją decyzję, czy poprze go w senackim głosowaniu.

We wrześniu upłynęła kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO. Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wspólna kandydatka KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. 

źródło:

Zobacz więcej