RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na terytorium NATO”

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium NATO – wskazano w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego Sojuszu. Posiedzenie Rady zostało zwołane z inicjatywy Czech.

Jest termin i miejsce kolejnego szczytu NATO. Wśród tematów Rosja

Kolejny szczyt NATO z udziałem przywódców państw członkowskich odbędzie się 14 czerwca w Brukseli – poinformował sekretarz generalny Sojuszu...

zobacz więcej

„Czeski minister spraw zagranicznych (Jakub Kulhanek – przyp. red.) udzielił dziś (w czwartek – przyp. red.) informacji Radzie Północnoatlantyckiej o działaniach rosyjskich agentów na terytorium Czech, które doprowadziły w 2014 roku do eksplozji w składzie amunicji w Vrbieticach. Wybuch spowodował śmierć dwóch osób pracujących na miejscu – w związku z czym sojusznicy składają kondolencje – a także bardzo znaczące szkody materialne” – czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

Minister Kulhanek potwierdził, że władze czeskie zidentyfikowały dwóch rosyjskich agentów wywiadu jako odpowiedzialnych za eksplozję. To te same osoby, których szukają władze Wielkiej Brytanii w związku z zamachem przeprowadzonym w Salisbury w 2018 r. na Siergieja i Julię Skripalów przy użyciu chemicznej substancji bojowej nowiczok.

Spięcie na linii Czechy-Moskwa


„W odpowiedzi na ustalenie odpowiedzialności Rosji za te działania Republika Czeska wydaliła 18 rosyjskich funkcjonariuszy będących członkami rosyjskich służb wywiadowczych i rozważa podjęcie dalszych istotnych kroków. Sojusznicy wyrażają głębokie zaniepokojenie destabilizującymi działaniami, które Rosja nadal prowadzi na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium Sojuszu, i deklarują pełną solidarność z Czechami” – zapewnili alianci. Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC.

„Terroryzm państwowy”. Czeski senat apeluje do rządu w sprawie działań Rosji

Czeski Senat przyjął uchwałę, w której uznał, że wybuch we Vrbieticach w 2014 r. był aktem terroryzmu państwowego wobec jednego państwa...

zobacz więcej

Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba. W tym wypadku o zwołanie posiedzenia NAC w związku z wydaleniem rosyjskich dyplomatów zwróciły się Czechy. Poprosiły też NATO o wydanie oświadczenia w tej sprawie.

Po decyzji o wydaleniu 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako pracownicy wywiadu, Moskwa nakazała do północy z poniedziałku na wtorek wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej. Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie jedynie pięciu dyplomatów czeskich.

Ambasada nie może zatrudniać Rosjan


Rosja w ramach retorsji zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

Praga zdecydowała się na wydalenie pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, gdy nabrała uzasadnionych podejrzeń, że rosyjscy agenci stoją za wybuchem w składzie amunicji w Czechach w 2014 r.

źródło:

Zobacz więcej