RAPORT

Wojna na Ukrainie

Unia Europejska a służba zdrowia. Merkel ma sugestię

Niemiecka kanclerz Angela Merkel (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Niemiecka kanclerz Angela Merkel (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Europa potrzebuje więcej kompetencji w dziedzinie ochrony zdrowia – oznajmiła niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas wideokonferencji zorganizowanej przez frakcję Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Zasugerowała też, że nie sprzeciwia się zmianie traktatów w tej kwestii.

Papież o szczepieniach. „Jest okazja, żeby przemyśleć relacje między osobą a ekonomią”

Papież Franciszek oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”, wymagające „konkretnych działań...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Uważam, że Europa potrzebuje więcej kompetencji w dziedzinie zdrowia. (...) Prawdopodobnie w tym celu należałoby również zmienić traktaty – powiedziała Merkel w debacie wideo z szefem frakcji EPL w PE Manfredem Weberem. – Idealnie byłoby, gdybyśmy zawsze przyjmowali europejskie podejście wobec lockdownów – doprecyzowała kanclerz.

Dodała przy tym, że popiera dążenia swojej partyjnej koleżanki i niedawnej podwładnej w rządzie, a obecnie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do poszerzenia kompetencji Komisji Europejskiej w regulowaniu i koordynacji działań w ochronie zdrowia.

Zawsze byłam otwarta na zmiany traktatów, jeśli miały one sens. Choć nie jest to cel sam w sobie. Można wiele osiągnąć poprzez koordynację polityki na poziomie międzyrządowym, ale z pewnością ma także sens posiadanie pewnych kompetencji europejskich w określonych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku pandemii koronawirusa – zaznaczyła Merkel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej