RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wydawcy 125 gazet w USA pozwali Google i Facebooka

Sprawę rozstrzygną sądy  (fot. R.Henrique/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Sprawę rozstrzygną sądy (fot. R.Henrique/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Wydawcy 125 gazet w USA złożyli pozew przeciwko Google i Facebookowi. Mają dość ich dominacji na rynku reklamy internetowej i bezpłatnego wykorzystywania treści. Sprawę rozstrzygną sądy.

Google śledzi internautów także w trybie „incognito”. Jest pozew

Grupa konsumentów złożyła pozew do amerykańskiego sądu przeciwko firmie Google. Uważa, że światowy gigant gromadzi dane osobowe, nawet jeśli...

zobacz więcej

Zarzuty amerykańskich gazet dotyczą monopolizacji rynku reklamy internetowej. Wydawcy sugerują, że między dwoma koncernami mogło dojść w tej kwestii do zmowy mającej na celu zniszczenie konkurencji.

Zdaniem wydawców, którzy pozwali Google i Facebook, przychody z reklamy spadły z 49 mld dolarów w 2006 r. do zaledwie 16,5 mld dolarów w 2017 r. Miało to wpłynąć na zamknięcie około 20 proc. gazet i utratę 30 tys. miejsc pracy.

Relacje między Google i Facebookiem a mediami są od kilku lat napięte. Powodem konfliktu są m.in. zarzuty wydawców, że oba koncerny nie płacą mediom za wykorzystywanie ich treści na swoich platformach.

Konflikt gigantów


W ostatnim czasie głośno było o konflikcie technologicznych gigantów (głównie Facebooka) z rządem Australii . Władze zarzucały niesprawiedliwe wykorzystywanie treści wydawców na portalu i nakazały płacenie za publikowane materiały. W efekcie w Australii Facebook zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców, a później rozpoczął w tej sprawie negocjacje z rządem australijskim i tamtejszymi mediami.

Swoją walkę prowadzą też europejskie media. Wydawca „Daily Mail” zarzucił Google ręczne sterowanie widocznością materiałów. Associated Newspapers stwierdził że Google przesuwa na dalsze pozycje w wyszukiwarce strony, które przynoszą mniejsze przychody z reklam Google Ads.

Przeczytaj także: Potężny wyciek danych o użytkownikach Facebooka. Także kilku milionów z Polski

źródło:
Zobacz więcej