RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trudne doświadczenia w młodości trwale zmieniają mózg

Na zmiany bardziej narażone są kobiety (fot. Shutterstock)
Na zmiany bardziej narażone są kobiety (fot. Shutterstock)

Trudne doświadczenia na wczesnym etapie życia mogą zmieniać mózg. Szczególnie może to dotyczyć kobiet – badania zostały przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców.

Zagadkowe przypadki zaburzeń pracy mózgu. Rośnie niepokój naukowców

Lekarze w Kanadzie są coraz bardziej zaniepokojeni zagadkowymi przypadkami zaburzeń pracy mózgu, które przypominają chorobę szalonych krów. Do tej...

zobacz więcej

Stresujące przeżycia w czasie dzieciństwa i młodości mogą prowadzić do trwałych zmian w połączeniach neuronalnych w mózgu, wpływając na zachowanie – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Walencji oraz Szpitala Klinicznego w Walencji na łamach pisma „Neurobiology of Stress”.

Młody wiek to bowiem czas, kiedy rozwijają się różne struktury w mózgu, szczególnie kora przedczołowa – tłumaczą badacze.

Stres u obu płci


Jak wyjaśniają, choć stres inaczej działa na mężczyzn i kobiety, które są bardziej zagrożone problemami psychicznymi, wiedza o wpływie stresu na kobiety jest nadal ograniczona. Autorzy opublikowanych właśnie eksperymentów przyjrzeli się w nich rozwojowi wspomnianej kory przedczołowej u myszy. W tym celu hodowali zwierzęta w sprzyjających oraz w zagrażających warunkach w późniejszym etapie ich dzieciństwa i w czasie dorastania.

Zauważyli zmiany w neuronalnych połączeniach, które dotyczyły szczególnie tzw. neuronów hamujących. To komórki kluczowe dla synchronizacji pracy sieci neuronowych mózgu .

Przeczytaj także: Ludzki mózg ukształtował się ponad 1,5 mln lat temu

źródło:

Zobacz więcej