RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światło może pomóc w leczeniu niektórych chorób

Fototerapia może w sposób bezpieczny wspomagać standardowe metody leczenia (fot. J.Polixenni Brankin/Getty Images)
Fototerapia może w sposób bezpieczny wspomagać standardowe metody leczenia (fot. J.Polixenni Brankin/Getty Images)

Fototerapia może być skuteczną metodą wspomagającą leczenie chorób neurodegeneracyjnych – przekonują chińscy naukowcy. Przyjrzeli się oni dotychczasowym pracom na temat wpływu fototerapii na choroby neurodegeneracyjne.

Cierpisz na bezsenność? Sprawdź, co może ci pomóc

Osoby zmagające się z bezsennością stale poszukują nowych sposobów na uporanie się z tym uciążliwym problemem. Zwolennicy dobrze znanych, cenionych...

zobacz więcej

Sprawą wpływu światła na leczenie chorób neurodegeneracyjnych zajął się zespół naukowców z kilku placówek badawczych w Chinach. Swoje wyniki opublikowali na łamach „Chinese Medical Journal”.

„Choć skuteczność terapii światłem była badana wśród pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego i zaburzeniami snu, brakuje rzetelnej wiedzy na temat jej zastosowania w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych” – zauważył dr Chun-Feng Liu z Uniwersytetu Suzhou.

Funkcjonowanie naszego organizmu regulowane jest przez rytm okołodobowy, a zegar kontrolujący ten rytm zlokalizowany jest w podwzgórzu. To tam zachodzi ekspresja genów kluczowych dla rytmu okołodobowego, a zaburzenie działania tych genów zakłóca cały rytm.

Skąd się biorą zakłócenia rytmu dobowego?


Zakłócenia te mają z kolei związek z chorobami neurodegeneracyjnymi, zaburzeniami snu i metabolizmu. Według chińskich naukowców zewnętrzne czynniki stymulujące, takie jak światło, aktywność fizyczna czy odżywianie mogą pomóc zresetować zegar, przywrócić normalny rytm, a co za tym idzie, złagodzić objawy wymienionych zaburzeń.

Innym mechanizmem, za pośrednictwem którego zegar kontroluje rytm okołodobowy jest wydzielanie melatoniny przez szyszynkę. W tym przypadku światło hamuje produkcję tego hormonu w czasie dnia, zmniejszając senność.

Alzheimer rozpoznawany zbyt późno. Chorzy tracą cenne lata

Średnio aż 24 miesiące mijają w naszym kraju od zgłoszenia się pacjenta do lekarza w przychodni do rozpoznania choroby Alzheimera. Pod tym względem...

zobacz więcej

Różne tkanki i narządy organizmu mogą reagować inaczej na stymulację światłem. Co więcej, różne biomolekuły uwalniane przez komórki układu odpornościowego i komórki macierzyste wykazują różny stopień wrażliwości na konkretne długości fali światła, a ich reakcja może stymulować wydzielanie czynników neurotroficznych, chroniących komórki nerwowe.

U pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera zaburzenia snu mają związek ze zwiększoną ekspresją biomarkerów sprzyjających postępowaniu choroby. Chorzy często po zmierzchu doświadczają zagubienia, pogorszenia stanu emocjonalnego i nadpobudliwości.

Badania na myszach stanowiących model choroby Alzheimera wykazały, że stymulacja światłem poprawia pamięć i funkcje poznawcze oraz zmniejsza szkodliwe rezultaty odkładania się patogennego amyloidu beta w mózgu.

Choroba Alzheimera


Zaobserwowano, że ekspozycja na światło zmniejsza poziom lęku i zachowań agresywnych u osób z demencją.

Fototerapia może w sposób bezpieczny wspomagać standardowe metody leczenia, które jedynie spowalniają przebieg chorób neurodegeneracyjnych. Autorzy badania podsumowali, że istotne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań w celu ustalenia parametrów optymalnych dla pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej