RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Terroryzm państwowy”. Czeski senat apeluje do rządu w sprawie działań Rosji

W Czechach odbywają się demonstracje przeciwko działaniom Rosji (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
W Czechach odbywają się demonstracje przeciwko działaniom Rosji (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Czeski Senat przyjął uchwałę, w której uznał, że wybuch we Vrbieticach w 2014 r. był aktem terroryzmu państwowego wobec jednego państwa członkowskiego, a tym samym wobec całej Unii Europejskiej. Zaapelował do rządu, by zostawił w rosyjskiej placówce tylko ambasadora i wypowiedział umowę o przyjaznych stosunkach i współpracy.

„Jeżeli Czesi nie wrócą...” Praga stawia ultimatum Moskwie, daje czas do czwartku

Do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy – poinformował po spotkaniu z ambasadorem...

zobacz więcej

Senatorowie zareagowali na informacje o uzasadnionych podejrzeniach, że agenci rosyjskiego wywiadu stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 r., w którym zginęło dwóch obywateli Czech.

W dyskusji zwracano także uwagę na fakt, że istnieje dysproporcja w liczebności personelu dyplomatycznego w placówkach w Moskwie i Pradze, a po wydaleniu z Rosji od dwóch dyplomatów więcej niż musiało wyjechać z Czech, placówka w stolicy Federacji Rosyjskiej liczy teraz wraz z ambasadorem pięciu dyplomatów i jej działalność została praktycznie sparaliżowana.

Tylko ambasador zostanie?


W uchwale znalazł się zapis wzywający do ograniczenia liczebności placówki FR do jednej osoby, którą zdaniem senatorów powinien być ambasador. Senatorowie chcą, aby rząd zainicjował wypowiedzenie traktatu o przyjaźni i współpracy z 1993 r., który podpisywali prezydenci Vaclav Havel i Borys Jelcyn.

Izba wyższa zaleciła, by rząd przedstawił sprawę ataku w Vrbieticach na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, NATO i Unia Europejska oraz prosił o wsparcie i pomoc dla Czech państwa członkowskie tych organizacji. Po czterogodzinnej debacie senatorowie zwrócili się do rządu o upublicznienie tych informacji o zamachu w 2014 r., które nie podlegają reżimowi o tajemnicy państwowej, by zapobiec szerzeniu się dezinformacji. Senat zalecił również rządowi, podobnie jak we wtorek Izba Poselska, aby nie zajmował się rosyjskimi ofertami mogącymi mieć związek z przygotowywaną rozbudową siłowni jądrowej w Dukovanach lub w innych elementach struktury krytycznej państwa.

Stwierdzono też, że rząd powinien od Federacji Rosyjskiej domagać się zadośćuczynienia dla ofiar oraz rekompensaty finansowej za szkody materialne podczas wybuchu oraz za prace związane z oczyszczeniem terenu z niewybuchów, które trwały sześć lat.

źródło:

Zobacz więcej