RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zapadła kolejna decyzja ws. CPK. Wiceminister mówi o terminach

Marcin Horała i Mikołaj Wild (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Marcin Horała i Mikołaj Wild (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Przygotowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego weszło w nowy etap, gdyż przyjęto właśnie Strategiczne Studium Lokalizacyjne. Skorzystają na tym miliony Polaków, bo mowa jest o korytarzach dla nowych linii kolejowych i dróg ekspresowych na terenie aż 630 gmin w całym kraju. Czy przez epidemię pojawia się zagrożenie, że plan inwestycji się opóźni? – Nasz harmonogram jest niezwykle ambitny, ale na dzień dzisiejszy jak najbardziej aktualny – przyznał odpowiadając na pytanie portalu tvp.info wiceminister Marcin Horała.

Wiceminister apeluje do opozycji ws. CPK: „Powinni polecieć do Bidena”

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała od miesięcy tłumaczy, że projekt ten jest bardzo ważny, bo w dużej mierze...

zobacz więcej

Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) po przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) zostało przyjęte przez pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horałę.

Podstawą SSL są korytarze przyszłych linii kolejowych o łącznej długości prawie 1800 km. W pierwszej wersji SSL projektanci opracowali dla tych linii ponad 10 tys. km wariantów, czyli 200 razy więcej niż wybudowano w Polsce po 1989 r. i 2,5-krotnie więcej, niż istnieje wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju. W ramach dwóch etapów ogólnopolskich konsultacji mieszkańcy zgłosili prawie 160 tys. uwag i wniosków (to trzy razy więcej niż łączna liczba miejsc na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie).

Zobacz także:  PO proponuje „program zdrowotny”. Budka mówił o likwidacji TVP i wstrzymaniu CPK

– To były dotychczas największe konsultacje społeczne przeprowadzone w Polsce. Liczba 160 tys. głosów oznacza taką skalę, jakby w sprawie inwestycji kolejowych i drogowych CPK wypowiedzieli się wszyscy mieszkańcy np. Bytomia albo Rybnika, a więcej niż Opola albo Płocka. Konsultacje SSL są dowodem na to, że działamy w sposób transparentny – mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.Na czwartkowej konferencji prasowej portal tvp.info zwrócił się również do wiceministra z pytaniem, czy COVID-19 nie pokrzyżował planów rządu i nie pojawiły się już jakieś opóźnienia?

– Nasz harmonogram jest niezwykle ambitny, ale na dziś jak najbardziej aktualny – przyznał Marcin Horała. Dodał, że wciąż pojawia się wiele zagrożeń i nie można spocząć na laurach. Wskazał, że plan zakładający wbicie pierwszej łopaty w 2023 r. i oddanie pierwszych odcinków już cztery lata później nadal nie uległ zmianie.

Jakie będą trasy nowych kolei?

„Alarm!”. CPK budzi obawy mieszkańców. Słusznie?

Ma sprawić, że staniemy się światowym graczem w podniebnej branży. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi emocje wśród części sąsiadów,...

zobacz więcej

– Publikacja SSL to kolejny istotny kamień milowy naszego projektu. Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko pozwala spojrzeć na program inwestycyjny jako na pewną całość. Dziękujemy za wszystkie przesłane do nas uwagi. Dzięki nim nasze inwestycje będą lepiej dostosowane do oczekiwań społecznych i wymogów środowiskowych. Przy okazji już teraz zapraszamy do aktywnego włączenia się w konsultacje, które będą dotyczyć konkretnych lokalizacji przygotowywanych przez nas inwestycji. Głos mieszkańców i organizacji społecznych pozwala nam lepiej wypełnić postawione przed nami zadania – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

SSL to jeden z kluczowych dokumentów Programu CPK. Jego głównym celem jest wytyczenie podstawowych założeń budowy portu lotniczego wraz z węzłem kolejowym, w tym jego lokalizacji, a także określenia przebiegu korytarzy dla planowanych nowych linii kolejowych i dróg.

W lutym ubiegłego roku spółka CPK przedstawiła do konsultacji społecznych pierwszą wersję dokumentu, która zawierała plany korytarzy stanowiących ramy przestrzenne dla tzw. trasowań, czyli wyznaczenia proponowanych przebiegów dla nowych linii kolejowych. Ich przebiegi nie zostały jeszcze ustalone – to stanie się na kolejnych etapach inwestycji, w szczególności w ramach przygotowywanych umów na studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ).

Wpłynęło 146 tys. uwag

Opozycja przeciw własnej wizji? „Zamiast CPK róbmy transport publiczny”

– CPK to są szybkie połączenia, które pominą prowincję, to nie jest kolej do powiatów – twierdził podczas programu „Strefa starcia” w TVP Info...

zobacz więcej

Podczas pierwszej tury uzgodnień SSL, które miały miejsce od 10 lutego do 10 marca 2020 r., mieszkańcy i samorządowcy zgłosili ponad 146 tys. uwag. Na tej podstawie spółka CPK opublikowała w sierpniu ubiegłego roku raport, w którym odniosła się do zgłoszeń dotyczących korytarzy dla inwestycji CPK. W takiej formie – z korytarzami transportowymi miejscowo poszerzonymi pod wpływem uwag i propozycji mieszkańców – projekt SSL poddany został strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko (SOOŚ).

W ramach SOOŚ odbył się drugi etap konsultacji społecznych, który miał miejsce od 30 listopada do 31 grudnia 2020 r. W trakcie tych działań mieszkańcy mogli zapoznać się ze zmodyfikowanym projektem SSL (uwzględniającym część uwag z pierwszego etapu konsultacji), a także ze sporządzoną do tego projektu prognozą oddziaływania na środowisko. W efekcie do spółki CPK wpłynęło prawie 13 tys. kolejnych uwag i wniosków.

Zobacz także: Rekordowe tempo budowy CPK. Wiadomo, kiedy pierwszy lot

Przyjęcie tego dokumentu znacząco przybliża spółkę CPK do etapu określenia lokalizacyjnych wariantów inwestycji, wystąpienia o decyzję środowiskową, a docelowo do projektowania. Podczas przygotowań do budowy kolejowych szprych CPK priorytetem jest zminimalizowanie wpływu inwestycji na ludzi i środowisko.SSL obejmuje inwestycje dotyczące:

Sikorski żąda przerwania budowy CPK. Prezes: Stworzył swoją wizję portu i z nią walczy

Europoseł PO Radosław Sikorski poinformował, że w związku z epidemią liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska spadła o 99 proc....

zobacz więcej

* portu lotniczego wraz ze zintegrowanym węzłem komunikacyjnym,
* kolejowych inwestycji towarzyszących, na które składają się nowe odcinki linii kolejowych i infrastruktura badawcza,
* inwestycji drogowych, których budowa związana jest z powstaniem CPK,
* pozostałych inwestycji towarzyszących, takich jak linie i stacje elektroenergetyczne, instalacje do przesyłu i magazynowania paliw czy węzły przesiadkowe integrujące nowe stacje i przystanki kolejowe z transportem publicznym.

Konsultacje w ramach dwóch etapów SSL były prowadzone, żeby zweryfikować oczekiwania mieszkańców i samorządowców w sprawie planowanych inwestycji CPK, poznać ich opinie w tej sprawie, a docelowo dostosować planowane przedsięwzięcia do ich potrzeb. Wszystkie zgłoszone uwagi zostaną wzięte pod uwagę podczas następnych kroków procedury planistycznej i projektowej.

Zobacz także:  Kolej dla setek miast „to właśnie program CPK”. Horała punktuje Hołownię

Kolejnym etapem będą konsultacje w ramach studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ), których finalnym efektem będzie jeden wybrany wariant inwestorski jako kluczowy wkład do uzyskania decyzji środowiskowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej