RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poduszka powietrzna zabiła kierowcę. Czarna seria producenta

Wadliwe poduszki powietrzne tylko w USA zabiły już 19 osób (fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne)
Wadliwe poduszki powietrzne tylko w USA zabiły już 19 osób (fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Kierowca w amerykańskim stanie Karolina Południowa jest ostatnią osobą, która zginęła w wyniku eksplozji poduszki powietrznej w aucie. Od 2009 roku tylko w Stanach Zjednoczonych zginęło w ten sposób już 19 osób.

Wypadek i pożar na S8. Jedna osoba nie żyje [WIDEO]

Na trasie S8 w kierunku Poznania pomiędzy ul. Powstańców Śląskich i ul. Lazurową w Warszawie doszło do zderzenia dwóch aut osobowych i ciężarówki,...

zobacz więcej

Producent aut Honda oświadczył w środę, że wadliwa poduszka powietrzna eksplodowała podczas wypadku, do którego doszło 9 stycznia w hrabstwie Lancaster w Karolinie Południowej. W wypadku uczestniczył model accord z 2002 r. Nie przekazano, kto poniósł śmierć ani szczegółów zdarzenia.

Przedstawiciele Hondy oraz śledczy z amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa w Ruchu na Autostradach zbadali wrak i części poduszki powietrznej. Stwierdzono, że poduszka była pęknięta.

Globalna liczba zgonów


To 19. zgon w Stanach Zjednoczonych spowodowany przez wadliwą poduszkę powietrzną oraz 28. na świecie. Do podobnych przypadków dochodziło między innymi w Australii i Malezji.

Producentem urządzeń jest firma Takata, która – jak stwierdzono – użyła lotnego azotanu amonu, aby wywołać niewielką eksplozję, która napełniłaby poduszki podczas wypadki. Ta substancja chemiczna może z czasem stać się bardziej lotna, gdy zostanie wystawiona na działanie wilgoci zawartej w powietrzu, wówczas eksplozja może rozerwać metalowy pojemnik, a odłamki zostają rozrzucone we wnętrzu auta. Amerykańskie władze wezwały właścicieli 63 milionów aut do serwisów, w celu naprawy poduszek powietrznych. W ubiegłym roku oświadczono, że dotąd ponad 11,1 mln sztuk nie zostało naprawionych.

Koszty napraw doprowadziły japońską firmę Takata do bankructwa w 2018 r. Jej szefom postawiono zarzuty kryminalne. Przedsiębiorstwo kupił chiński producent części samochodowych.

źródło:
Zobacz więcej