Wbrew obiegowej opinii tyranozaury mogły być zwierzętami stadnymi, polującymi w grupie. Podobnie jak robią to dzisiaj wilki – wskazują naukowcy w artykule opublikowanym w magazynie „PeerJ”.
„Skrzydlaty” rekin z czasów, gdy na ziemi żyły dinozaury, przypominał z wyglądu płaszczkę – opisują naukowcy, którzy zbadali skamieniałość...
zobacz więcej
Tyranozaury, które należały do najgroźniejszych drapieżników na ziemi, mogły być zwierzętami odznaczającymi się zachowaniami społecznymi. Najnowsze wyniki badań podważają zatem obiegową opinię, zgodnie z którą te groźne drapieżniki były samotnymi łowcami.
Wnioski oparte są na odkryciach skamieniałości ze stanu Utah (USA), gdzie znaleziono w jednym miejscu kości kilku tyranozaurów.
Dinozaury zginęły razem
Jak wyjaśnia Celina Suarez z University of Arkansas, najpewniej oznacza to, że te dinozaury zginęły razem.
Wspiera to hipotezę, którą już wcześniej stawiano, że były to stadne zwierzęta.
Odkrycia dokonano w „Kamieniołomie Tęcz i Jednorożców”. Zdaniem badaczki odkrycie jest wspanialsze nawet niż ta nazwa. Przede wszystkim dlatego, że
skamieniałości zwykle niewiele mówią nam o sposobie życia i zachowaniu zwierząt.
–
To nowe stanowisko paleontologiczne w Utah powiększa rosnącą liczbę świadectw, że tyranozaury były skomplikowanymi drapieżnikami, zdolnymi do społecznych zachowań, powszechnych u ich krewniaków, to znaczy u ptaków – opisuje dr Joe Sertich z Denver Museum of Nature & Science.
Pogląd, że tyranozaury były zwierzętami stadnymi, stosującymi złożone strategie podczas polowań, sformułowany został ponad 20 lat temu przez Philipa Currie, na podstawie odkrycia w stanie Alberta w Kanadzie. Paleontolodzy odsłonili wówczas 12 skamieniałości tyranozaurów ułożonych obok siebie. Jak dotąd, to odkrycie było jednak wyjątkiem.
źródło:

pap
#dinozaury
#tyranozaury
#polowanie
#nauka
#wilki
#zachowania społeczne
#stado