RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad tysiąc owiec w mieście. „Zawód pasterza zanika” [WIDEO]

Ponad tysiąc owiec przeszło przez Saragossę (fot. M.del Mazo/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Ponad tysiąc owiec przeszło przez Saragossę (fot. M.del Mazo/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad tysiąc owiec pilnowanych przez pasterzy i patrole policyjne przeszło główną ulicą Saragossy – stolicy wspólnoty autonomicznej Aragonia oraz przez most na rzece Ebro. Zgodnie z tradycją na wiosnę zwierzęta te przechodzą z pastwisk zimowych w dolinach na pastwiska letnie w górach. Czasami droga wiedzie przez miasto.

Znaleźli od lat niestrzyżoną owcę. Runo ważyło kilkadziesiąt kilogramów [WIDEO]

W lesie w Australii znaleziono schorowaną owcę, która od wielu lat nie była strzyżona. Od razu ją ostrzyżono, aby uratować jej życie. Jej runo...

zobacz więcej

Stado owiec przebywało na suchych pastwiskach w dolinie Miraflores, a w kwietniu powraca na lewą stronę rzeki Ebro, na położone wysoko pola San Juan de Mozarrifar. W połowie maja zwierzęta zostaną ostrzyżone.

Przemarszowi przez Saragossę z poniedziałku na wtorek towarzyszyło beczenie zwierząt, pobrzękiwanie zawieszonych u ich szyi dzwonków, szczekanie psów i okrzyki pasterzy uderzających o ziemię drewnianymi laskami.

W tym roku owce nie spowodowały korków na ulicach. Ze względu na pandemię i obowiązującą godzinę policyjną na drodze było niewiele samochodów i nie spotkano żadnych przechodniów.

Krowa przeleciała nad Alpami. Była ranna [WIDEO]

Ranna krowa została przetransportowana śmigłowcem nad górami, aby skrócić jej trasę wędrówki na niższe tereny Alp Szwajcarskich. Zwierzę zostało...

zobacz więcej

„Dla mnie i mojego brata, owce są wszystkim, żyliśmy z nimi od dzieciństwa” – powiedział lokalnemu dziennikowi „El Heraldo de Aragon” jeden z pasterz. „To zawód rodzinny, nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice i my ... i tutaj się kończy, jesteśmy ostatnim ogniwem tej sagi” – wyjaśniał.

Według pasterza, jeszcze 6 lub 7 lat będą kontynuowali tradycję, a potem „nie wiedzą, co będzie”. Stwierdził, że w Hiszpanii hodowla owiec jest coraz mniej opłacalna. „Nowe pokolenie zwykle nie potrafi wydoić krowy, kozy ani owcy. Ten zawód zanika” – ubolewał.

Tymczasem, zgodnie z wynikami badań archeologicznych opublikowanymi w tym roku, właśnie w Aragonii odnaleziono jaskinię Cueva de Els Trocs prawdopodobnie pierwszych pasterzy w Europie. Prace archeologów udokumentowały sezonowe przemieszczanie się owiec między pastwiskami w tym regionie już ponad 7 tys. lat temu w epoce neolitu.

źródło:

Zobacz więcej