RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto wygrałby wybory do Sejmu. Zaskakujące wyniki sondażu, dwie partie bez szans

Partia Jarosława Kaczyńskiego liderem sondażu (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Partia Jarosława Kaczyńskiego liderem sondażu (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Sondaż do Sejmu. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Drugą siłą polityczną w izbie niższej byłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, a podium zamyka Koalicja Obywatelska. W badaniu uwzględniono też wariant, w którym partie Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry nie startują z list PiS; tym ugrupowaniom samodzielnie daleko do progu wyborczego.

Dziewięć mieszkań Kropiwnickiego. „Zarobiłem”. O co chodziło w aferze „Arlegu”?

Nie milkną echa środowego wywiadu Roberta Kropiwnickiego, w którym poseł PO tłumaczył się ze swoich dziewięciu mieszkań. Jak zapewniał, nie jest...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadziła pracownia Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Badanie ma dwa warianty; w jednym Zjednoczona Prawica startuje ze wspólnych lisy, w drugim – Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry mają oddzielne listy od PiS.

Sondaż do Sejmu. Dwa warianty


W obu wariantach PiS zdecydowanie wygrywa wybory. W pierwszym z nich partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 35,77 proc. poparcia.

Na drugim miejscu z wynikiem 21,91 proc. znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Podium zamyka KO; na tę koalicję chce głosować 17,34 proc. badanych.

Następne miejsca zajmują kolejno: Lewica (10,08 proc.), Konfederacja (8,64 proc.) i PSL (5,14 proc.).

W scenariuszu, który zakłada rozpad koalicji rządzącej PiS może liczyć na 33,89 proc. poparcia. Niezmiennie na drugim miejscu jest Polska 2050 – 21,38 proc. 16,86 proc. ankietowanych w tym przypadku wskazało na Koalicję Obywatelską.

9,66 proc. zagłosowałoby na Lewicę, 8,89 proc. na Konfederację, 5,58 proc. na PSL.

Otwarty bunt w PO. Domagają się rezygnacji Budki i zbierają podpisy

To pierwsza tak otwarta próba pozbycia się Borysa Budki ze stanowiska. W Platformie Obywatelskiej krąży formalny apel wzywający przewodniczącego...

zobacz więcej

Jakie poparcie dla partii Gowina i Ziobry?


Solidarna Polska i Porozumienie nie wprowadziłyby w tym scenariuszu do Sejmu ani jednego przedstawiciela. Partie te zanotowały kolejno: 1,63 proc. i 0,95 proc.

„To korzystny sondaż, ale zawsze pamiętamy, że przede wszystkim liczy się rezultat osiągnięty w wyborach. Te wyniki pokazują jednak bezsprzecznie, że to PiS jest główną siłą na prawicy. I myślę, że wszyscy powinniśmy o tym pamiętać. Naszym celem powinna być wspólna praca, a unikać należy osłabiania tej jedności na rzecz krótkotrwałych czy indywidualnych, wątpliwych zresztą, jak widać – korzyści” – komentuje wyniki sondażu wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

„Niezależnie od wiarygodności sondażu czymś oczywistym jest, że w jedności siła. I uważamy, że Zjednoczona Prawica to jest wartość” – mówi wiceminister klimatu z Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

W ocenie politologa prof. Kazimierz Kika Zjednoczona Prawica to jest tylko PiS. „To jest sytuacja, w której ramion PiS uwiesiło się dwóch polityków, którzy potraktowali PiS jako podwózkę do władzy. Monopol na prawicy od lat dzierży PiS, a śmiem twierdzić, że większa część wyborców nadal myśli, że np. Ziobro jest w PiS. Zarówno Gowin jak i Ziobro startując samodzielnie nie mają żadnych szans dostać się do parlamentu” – komentuje ekspert.

Sondaż przeprowadzono 20 kwietnia na próbie 1066 dorosłych Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej