RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Korupcja przy budowie dróg w Białej Podlaskiej. CBA zatrzymało urzędników

Wśród zatrzymanych jest zastępca wójta Gminy Biała Podlaska (fot. CBA)
Wśród zatrzymanych jest zastępca wójta Gminy Biała Podlaska (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

CBA zatrzymało sześć osób w śledztwie dotyczącym korupcji przy przetargach na budowę dróg. Wśród zatrzymanych jest trzech urzędników z Białej Podlaskiej – dowiedział się portal tvp.info.

Stracili zainwestowane miliony. CBA apeluje

CBA zatrzymało cztery osoby zamieszane w nieprawidłowości przy doradztwie finansowym prowadzonym m.in. przez spółki z grupy Great Private Equity....

zobacz więcej

Zatrzymania to wynik kilkutygodniowego śledztwa funkcjonariuszy lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego ; śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej.

Sprawa dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami.

Z ustaleń Biura wynika, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom poufne informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, „w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych”.

Na czym polegało przestępstwo? Urzędnicy dawali lokalnym przedsiębiorcom wszystko, czego potrzebowali, by przetarg wygrać. Uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami.

„Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku” – informują śledczy.

Wśród zatrzymanych jest zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz trzej lokalni przedsiębiorcy. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, miejsca zatrudnienia.

Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień. Postepowanie jest rozwojowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej