RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wymiana ataków rakietowych między Izraelem i Syrią

Syreny ostrzegające przed atakiem zawyły w rejonie Dimona (fot. Getty Images)
Syreny ostrzegające przed atakiem zawyły w rejonie Dimona (fot. Getty Images)

Armia izraelska poinformowała, że w czwartek nad ranem pocisk rakietowy wystrzelony z Syrii spadł w rejonie pustyni Negev. W odpowiedzi zaatakowane zostały cele w Syrii. Według syryjskiej agencji prasowej SANA atak został odparty.

Rosjanie zabili żołnierza ukraińskiej armii. Użyli zakazanej broni

Na wschodzie Ukrainy w wyniku ataków prorosyjskich separatystów ostatniej doby zginął ukraiński wojskowy. Wspierane przez Rosję oddziały używały...

zobacz więcej

Armia izraelska nie ujawniła, czy syryjski pocisk wyrządził jakieś zniszczenia.

Wcześniej syreny ostrzegające przed atakiem zawyły w rejonie Dimona, na pustyni Negev, gdzie znajduje się otoczony atmosferą tajemnicy izraelski reaktor jądrowy.

Wzajemne oskarżenia

Według izraelskich mediów wybuchy dały się słyszeć także w środkowej części Izraela.

Syryjska agencja prasowa SANA poinformowała o izraelskim ataku z rejonu Wzgórz Golan w czwartek nad ranem. Celem ataku miały być przedmieścia Damaszku. „Obrona przeciwlotnicza przechwyciła rakiety i zniszczyła większość z nich” – głosi komunikat agencji.

Do incydentów doszło, jak zauważa Associated Press, w okresie narastającego napięcia między Izraelem i Iranem, który oskarża Izrael o uszkodzenie swojego ośrodka nuklearnego w Natanz i zapowiedział odwet.

Izrael nie ustosunkował się oficjalnie do tych oskarżeń, ale nie wykluczył swojego zaangażowania. Strona izraelska oskarża Iran o dążenie do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran zaprzecza i wysuwa podobne oskarżenia pod adresem Izraela.

źródło:

Zobacz więcej