RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

List w butelce z Titanica. Wzruszająca historia rodzinna

Jacques Lefebvre nie wiedział, że na pokładzie zatopionego Titanica znajdowała się jego rodzina, aż do momentu znalezienia butelki z listem jego odległej pokoleniowo kuzynki. Matylda, mająca wtedy 13 lat, wyrzuciła list do wody dzień przed zatonięciem statku. Lefebvre co roku w dniu rocznicy napisania listu publikuje jego zdjęcie w mediach społecznościowych.

Na Alasce znaleziono list w butelce z czasów zimnej wojny

Mieszkaniec zachodniej Alaski dokonał niezwykłego odkrycia. W pobliżu wioski przybrzeżnej Shishmaref znalazł 50-letni list w butelce napisany przez...

zobacz więcej

Do tragedii, w której zginęło ponad 1,5 osób doszło z 14 na 15 kwietnia 1912 roku na Oceanie Atlantyckim. List w butelce znaleziono po 109 latach – w 2017 roku na plaży w Zatoce Fundy u wybrzeży Kanady. Został on uwiarygodniony przez ekspertów z Uniwersytetu w Quebec.

Treść listu brzmi: „Wrzucam tę butelkę do morza na środku Atlantyku. Mamy dotrzeć do Nowego Jorku za kilka dni. Jeśli ktoś ją znajdzie, niech uprzedzi rodzinę Lefebvre w Liévin”. Wiadomość została podpisana: „Mathilde Lefebvre”.

– To kanadyjska rodzina odkryła tę butelkę podczas spaceru. Zaintrygowana dwoma małymi rulonami w środku, rodzina rozbiła butelkę i znalazła list – opowiadała francuskiej telewizji żona Hélène Lefebvre.

Butelka z telegramem z 1971 r. była zamurowana w ścianie dworca [WIDEO]

Butelkę z telegramem z 1971 roku zamurowaną w ścianie Dworca Gdańskiego odkryto podczas prac remontowych. – Jest świadectwem 50-letniej historii –...

zobacz więcej

Jak się dowiedział Jacques Lefebvre, na pokładzie Titanica zginęło pięć osób z jego rodziny. Matylda to jego daleka kuzynka. Wcześniej nie znał nikogo z rodziny od strony ojca.

Jeszcze w 2009 r. jego żona zdecydowała się poszukać jego przodków przy pomocy wyszukiwarki genealogicznej. Udało jej się odkryć, że jego dziadek miał ośmiu braci i siostrę. Dotarła też do informacji o wujku, który stracił jednego dnia pięcioro członków rodziny. Już wtedy rodzina Lefebvre pomyślała o tragedii z 1912 r.

Wujek Franck Lefebvre, ojciec ośmiorga dzieci, wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1911 r. Zabrał ze sobą czwórkę potomstwa, oczekując, że jego małżonka Marie wraz z pozostałymi dziećmi dołączy do nich. Kobieta weszła więc na pokład Titanica razem z 13-letnią wówczas Mathilde, deziewięcioletnią Jeanne, sześcioletnim Henrim, czteroletnią Idą. Wszyscy zginęli tamtej dramatycznej nocy w 1912 r.

Jacques Lefebvre od momentu odkrycia tych faktów co roku oddaje hołd kuzynce, udostępniając list w mediach społecznościowych.

Lettre que ma cousine a envoyée la veille du naufrage du Titanic

Pubblicato da Lefebvre Jacques su Martedì 13 aprile 2021

Pubblicato da Lefebvre Jacques su Domenica 18 aprile 2021

Pubblicato da Lefebvre Jacques su Giovedì 15 aprile 2021

źródło:
Zobacz więcej