RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przebudowa poznańskiego ronda. Jest akt oskarżenia przeciw b. dyrektorom ZDM

Rondo Kaponiera w Poznaniu po przebudowie (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Rondo Kaponiera w Poznaniu po przebudowie (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. dyrektorowi Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM) oraz jego zastępcy w sprawie dotyczącej przebudowy ronda Kaponiera w Poznaniu. Obu grozi do 10 lat więzienia.

Prezydent Ostrołęki oskarżony. „Przetargi z przestępstwami”

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło śledztwo przeciwko prezydentowi Ostrołęki; akt oskarżenia wobec niego skierowała do sądu Prokuratura...

zobacz więcej

Rzeczniczka prokuratury, prok. Anna Marszałek poinformowała w środę, że Jacek Sz. pełniący w 2011 roku funkcję dyrektora ZDM oraz jego zastępca Kazimierz S. zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków oraz wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Oskarżeni nie przyznali się do winy, złożyli w sprawie wyjaśnienia. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 2016 roku po zawiadomieniu NIK. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Niedopełnienie obowiązków na szkodę Miasta Poznania


Według prokuratury, oskarżeni w 2011 roku, będąc zobowiązanymi do zajmowania się sprawami majątkowymi i inwestycyjnymi Miasta Poznania, nie dopełnili ciążących na nich obowiązków w zakresie zachowania szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu mieniem komunalnym zgodnie z jego przeznaczeniem.

„W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie ul. Roosevelta wraz z przebudową węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera w Poznaniu oskarżeni zawarli umowę z konsorcjum wykonawców wspólnie realizujących zamówienie w sytuacji, gdy jako przedstawiciele inwestora nie dysponowali zweryfikowaną, kompletną projektową dokumentacją wykonawczą” – podała prok. Anna Marszałek.

Zobacz także: Kibice Lecha Poznań przystąpili do oczyszczania zdewastowanego pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich


Od kwietnia drastycznie wzrosną opłaty za parkowanie w Poznaniu

Radni Poznania przyjęli uchwałę, która gruntownie zmienia strefę płatnego parkowania w tym mieście. Koszt pierwszej godziny parkowania w centrum...

zobacz więcej

W ten sposób, zdaniem śledczych, „oskarżeni spowodowali szkodę majątkową w wysokości co najmniej 785,7 tys. zł na szkodę Miasta Poznań, polegającą na poniesieniu kosztów związanych z opracowaniem brakującej dokumentacji projektowej oraz zwiększenie kosztów robót budowlanych w ramach wymienionej inwestycji o kwotę co najmniej 8 mln 970 tys. zł”.

Niekorzystne porozumienie


Oskarżonym zarzucono także, że zawarli z wykonawcą dokumentacji projektowej niekorzystne dla miasta porozumienie na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji, „pozbawiając jednocześnie miasto możliwości dochodzenia od wykonawcy tej dokumentacji roszczeń z tytułu wad dzieła i nieterminowego jego oddania”. Takie zachowanie oskarżonych spowodowało, według prokuratury, szkodę majątkową dla miasta w wielkich rozmiarach, tj. w kwocie przeszło 2 mln zł z tytułu wypłacenia nienależnego wykonawcy wynagrodzenia.

Przebudowa i rozbudowa Kaponiery rozpoczęła się w 2011 roku, wartość inwestycji wyniosła ok. 359 mln zł. Termin zakończenia prac wielokrotnie przesuwano. Roboty budowlane zakończyły się 31 sierpnia 2016 roku. Później Kaponiera była etapami udostępniana dla ruchu samochodów i tramwajów.

Zobacz także: CBA: Władze Poznania zaniżyły wartość działki sprzedanej prywatnemu inwestorowi


„Pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa”. Debata w Poznaniu

Czy zlikwidować nocne kluby go go? – Chcielibyśmy mieć takie przepisy, które pozwolą zlikwidować tego typu przybytki – podkreślił Ryszard Grobelny...

zobacz więcej

Najwyższa Izba Kontroli po skontrolowaniu inwestycji poinformowała w marcu 2016 r., że inwestycja była źle przygotowana i źle prowadzona. W trakcie kontroli stwierdzono m.in., że do opóźnień oraz do niekontrolowanego wzrostu planowanego kosztu inwestycji przyczyniły się: „chaos organizacyjny, brak kompletnej dokumentacji projektowej, nieskuteczny nadzór oraz niewłaściwe przygotowanie jednostek miejskich”.

Nieprawidłowości ws. przebudowy ronda Kaponiera


Jak informowano na starcie śledztwa, złożone przez NIK zawiadomienie dotyczyło nadużycia uprawnień i wyrządzenia szkody w wysokości ok. 11 mln zł. Według NIK, Zarząd Dróg Miejskich nierzetelnie przeprowadził postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. W wykazie prac nie został uwzględniony m.in. remont mostu Uniwersyteckiego, choć od lat znany był jego zły stan techniczny.

Kolejne nieprawidłowości na jakie wskazała NIK, dotyczyły także samego przebiegu robót budowlanych, przede wszystkim tempa prac i wzrostu kosztów inwestycji. Jak wskazano, zwiększanie zakresu przewidywanych do wykonania prac skutkowało tym, że koszty inwestycji z pierwotnie planowanej kwoty 150 mln zł wzrosły do 359 mln zł.

Zobacz także: Agencje Moody's Investors Service i Fitch Ratings potwierdziły wysoki rating Poznania


NIK wskazała także, że pełniąca funkcję inwestora zastępczego przy przebudowie ronda spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie nie była wystarczająco przygotowana do wykonywania obowiązków. Ponadto, w ocenie NIK, brak było skutecznego nadzoru nad przebiegiem inwestycji ze strony Urzędu Miasta Poznania.

źródło:

Zobacz więcej