RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nowe dane GUS: Przemysł i wynagrodzenia mocno w górę

Wzrost produkcji przemysłowej (fot. Shutterstock/wi6995)
Wzrost produkcji przemysłowej (fot. Shutterstock/wi6995)

Oczekujemy, że w kwietniu przy braku różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 40 proc. – napisał w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, odnosząc się do danych GUS.

Zaskakujące wyniki w gospodarce. Przerosły prognozy analityków

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,5 proc. Produkcja wzrosła w 23...

zobacz więcej

Jak podał w środę GUS, produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła o 18,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 18,6 proc. W komunikacie podano, że w marcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,3 proc. rdr i wyniosło 6330,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8 proc. rdr i wyniosło 5929,05 zł (brutto).

Jak napisał wiceminister, wzrost produkcji w marcu o 18,9 proc. w ujęciu rocznym ma związek z efektem niskiej bazy, jednak wzrost jest wyższy i potwierdza trafność prognoz wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4 proc. Tomanek zaznaczył, że to jeden z największych wzrostów w historii pomiarów i jednocześnie zdecydowanie lepszy wynik niż oczekiwano.

Trend wzrostowy


„Oczekujemy, że w kwietniu przy braku różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 40 proc., co będzie wynikało nie tylko z niskiego punktu odniesienia, ale także z widocznego trendu wzrostowego” – napisał w komentarzu Tomanek.

Wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku. „Pracownik musi godnie zarabiać”

Pracownik musi godnie zarabiać, dlatego sukcesywnie podnosimy płacę minimalną – podkreśliła wiceminister rozwoju Iwona Michałek. Od 1 stycznia 2021...

zobacz więcej

Wskazał, że marcu 2021 r. nastąpił także wzrost wynagrodzeń o 8 proc. (rdr), a zwiększenie zapotrzebowania na pracę poza godzinami pracy (wynikające m.in. ze zwolnień lekarskich) częściowo wpłynęło na wzrost wynagrodzeń – najwyższy od 2012 roku. Poziom średniej płacy zbliżył się do rekordowego poziomu z grudnia: niemal 6000 zł.

„Wzrost wynagrodzeń powiększa wolumen popytu krajowego i sprzyja gromadzeniu oszczędności w gospodarstwach domowych, które będą wpływać na wzrost odłożonego popytu po zakończeniu ograniczeń działalności gospodarczej w wielu sektorach” – ocenił wiceminister.

Dodał, że instrumentem, który poprawi odporność polskiej gospodarki na wstrząsy, będzie także opracowywana w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nowa Polityka Przemysłowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej