RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Strzelnica w powiecie”. MON dofinansuje budowę samorządowych obiektów

To pomoc dla uczniów klas mundurowych i promocja sportu strzeleckiego (fot. PAP/Marcin Obara)
To pomoc dla uczniów klas mundurowych i promocja sportu strzeleckiego (fot. PAP/Marcin Obara)

Przedstawiciele MON i samorządów podpisali umowy o dofinansowaniu przez resort obrony budowy kolejnych sześciu strzelnic w programie „Strzelnica w powiecie”. Nowe obiekty powstaną w powiatach grajewskim, siemiatyckim i sokólskim oraz w gminach Kamieniec Ząbkowicki, Myszków i Domaniów. Długość osi strzeleckich będzie na nich sięgała 100 metrów.

„WOT bawi się w wojsko”. Oburzenie po słowach posła PO

Podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony poseł PO Konrad Frysztak powiedział, że „armia Wojsk Obrony Terytorialnej bawi się w wojsko”. W...

zobacz więcej

– Środki finansowe, które MON w tym roku przekazuje na budowę strzelnic, to 15 mln zł – powiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz na strzelnicy w Lipinach w powiecie przysuskim (woj. mazowieckie), którą zbudowano w ramach programu. Koszt inwestycji wyniósł 3,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł pokrył resort obrony.

Wiceszef MON zapowiedział ogłoszenie kolejnej edycji konkursu na przełomie lipca i sierpnia. – Chcemy angażować się już nie tylko w budowę strzelnic na powietrzu; trwa konkurs na budowę strzelnic wirtualnych i pneumatycznych – zaznaczył.

Skurkiewicz wyraził przekonanie, że korzystanie ze strzelnic będzie dla uczniów klas mundurowych zachętą, by wstępować do wojska. Minister dodał, że w ciągu trzech ostatnich lat MON zmieniło podejście do rekrutacji, a armia rozbudowała się liczebnie i obecnie – wraz z ochotnikami WOT – liczy ponad 130 tys. żołnierzy.

Dyrektor biura programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitejgen. bryg. Artur Dębczak podkreślił, że za dwa lata liczba kadetów w klasach o profilu wojskowym ma wzrosnąć z 11 tys. do 30 tys.; zwrócił uwagę, że nowe strzelnice to także zachęta do uprawiania strzelectwa sportowego.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, którego zadaniem jest uproszczenie i racjonalizacja rekrutacji do wojska, koordynuje program „Strzelnica w powiecie”. Obecnie poza budową strzelnic kulowych został on rozszerzony o dwa nowe rodzaje strzelnic: pneumatyczną i wirtualną, co pozwala instalować je tam, gdzie powiaty nie mają możliwości wybudowania standardowej strzelnicy na broń palną.

W bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało na dotacje tych inwestycji 15 mln zł. Na dofinansowanie sześciu obiektów, których dotyczą umowy podpisane w środę, przeznaczone zostanie blisko 8,5 mln zł. Łączny koszt budowanych przez samorząd strzelnic przekroczy 18 mln zł.

Przeczytaj także: Pełna mobilizacja. Terytorialsi stawili się w swoich brygadach

Inwestycje są realizowane przez poszczególne samorządy z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa, określonych przez Wojskową Akademię Techniczną i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Dotacja przysługuje na roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczymi oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy.

Jednym z warunków dofinansowania jest - poza zwykłym wykorzystaniem obiektu przez 10 lat - udostępnienie strzelnicy na potrzeby szkolenia uczniów klas o profilu wojskowym, organizacji proobronnych i żołnierzy.

źródło:

Zobacz więcej