RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Godzina policyjna. Niemiecki hamulec bezpieczeństwa

Decyzja obejmuje m.in. możliwość wprowadzenia godziny policyjnej (fot. Clemens Bilan/Getty Images)
Decyzja obejmuje m.in. możliwość wprowadzenia godziny policyjnej (fot. Clemens Bilan/Getty Images)

Niemiecki Bundestag przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami. Tzw. hamulec bezpieczeństwa dla całego kraju przewiduje możliwość automatycznego zaostrzenia restrykcji pandemicznych, w tym zakazu opuszczania domów w nocy. Dotychczas decyzje takie należały do kompetencji landów, w efekcie czego rozwiązania funkcjonujące w poszczególnych krajach związkowych różniły się od siebie.

Niemcy. Rząd szykuje zmiany w obostrzeniach, chodzi m.in. o godzinę policyjną

Niemiecki rząd planuje wprowadzenie nocnej godziny policyjnej, która może objąć nawet połowę kraju – informują tamtejsze media. Władze centralne...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zasada hamulca bezpieczeństwa , polegająca na przywracaniu twardego lockdownu, gdy liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców przekroczy 100 w ciągu tygodnia, ma na celu zapewnienie jednolitego wdrażania w kraju ograniczeń związanych z pandemią. Dotychczas były one realizowane na mocy dekretów poszczególnych krajów związkowych, często w różny sposób.

Decyzja rządu federalnego obejmuje m.in. wprowadzenie godziny policyjnej od godz. 22 do godz. 5, jeśli średnia zachorowań przekracza w danym powiecie lub mieście 100 na 100 tys. mieszkańców w ciągu trzech kolejnych dni.

Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Bundesrat, który ma się nią zająć już w czwartek.

Obradom Bundestagu w Berlinie towarzyszyła demonstracja koronasceptyków. Osiem tysięcy ludzi protestowało w dzielnicy rządowej przeciwko ustawie o ochronie przed infekcjami. Policja rozwiązała manifestację.

-> Przeczytaj także: Berlin wprowadza większe swobody dla zaszczepionych przeciwko COVID-19

źródło:
Zobacz więcej