RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Woda w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Szkody w sali z obrazem Matejki [WIDEO]

Kolejne szkody w Pałacu Apostolskim (fot. Shutterstock/jmbf)
Kolejne szkody w Pałacu Apostolskim (fot. Shutterstock/jmbf)

W wyniku burz i intensywnych opadów zostały zalane ściany kolejnych pomieszczeń Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ucierpiały freski w tak zwanej Sali Sobieskiego, w której jest wystawiony obraz Jana Matejki.

Dzień Katakumb. Tym razem odbędzie się online

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej...

zobacz więcej

Część ściany Sali Sobieskiego, na której wyeksponowano dzieło Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”, została znacząco zalana od górnego rogu sufitu na długość blisko jednego metra aż po jeden z fresków zdobiących salę. Bezpośrednią przyczyną zalania na jednym z pięter wieży Torre Borgia może być zanieczyszczenie rynien.

Z problemem różnych uszkodzeń Watykan boryka się od kilku lat. Ostatnio takich incydentów było wyjątkowo dużo – począwszy od dachu Sali Regii, gdzie papież przyjmuje korpus dyplomatyczny, po Dziedziniec Pinii. Na dziedzińcu odpadają elementy gzymsu i tynk. Przypuszcza się, że wilgoć nie odparowuje prawidłowo i uszkodziła drewniane elementy dachu Pałacu Apostolskiego.

W ostatnich latach prowadzono prace renowacyjne na Dziedzińcu Pinii. Remont wstrzymano, bo na części odremontowanych wcześniej ścian są widoczne skutki penetrującej je wilgoci. Eksperci przypuszczają, że między warstwą nowej farby, a starą, ponad stuletnią zaprawą nastąpiła nieoczekiwana reakcja na wilgoć powodująca, że po roku farba zaczęła odpadać.

Restauro completo cortile della pigna Musei Vaticani..

Pubblicato da Gino Violi su Domenica 11 aprile 2021
Trwa ustalanie przyczyn, dzięki zainstalowanym zewnętrznym rusztowaniom – podał „Il Messaggero”.

Zobacz także: Renowacja Piety Florenckiej


Pubblicato da Il Messaggero su Mercoledì 21 aprile 2021

źródło:
Zobacz więcej