RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec z autami na benzynę? Tego chcą w USA

12 stanów apeluje o zakaz sprzedaży samochodów benzynowych od 2035 roku (fot. Shutterstock/zedspider)
12 stanów apeluje o zakaz sprzedaży samochodów benzynowych od 2035 roku (fot. Shutterstock/zedspider)

Gubernatorzy 12 amerykańskich stanów wystosowali w środę list do prezydenta Joe Bidena z wnioskiem o wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów benzynowych od 2035 roku – podaje Agencja Reutersa, która dodarła do tego dokumentu.

„Śmierć silników spalinowych”? KE łagodzi nową normę emisji spalin

Po protestach branży motoryzacyjnej KE łagodzi nową normę emisji spalin – EURO 7, która ma wejść w 2025 roku – wskazuje Stowarzyszenie...

zobacz więcej

Wśród stanów, które domagają się wprowadzenia przepisu przyspieszającego całkowite wycofanie samochodów spalinowych, są m.in. Kalifornia, Nowy Jork, Massachusetts, Karolina Północna, Oregon, Waszyngton i Rhode Island.

Czytaj także: Czy Polacy myślą o zakupie auta elektrycznego? Najnowsze badania

Apel o ustalenie standardów


Sygnatariusze listu apelują do prezydenta o „ustalenie standardów, które sprawią, że wszystkie nowe samochody osobowe oraz lekkie ciężarówki będą pojazdami zeroemisyjnymi nie później niż w roku 2035”.

Gubernatorzy chcą również, by prezydent Biden wprowadził zachęty fiskalne, dzięki którym do 2045 roku wszystkie średnie i wielkie samochody ciężarowe będą zeroemisyjne.

Na razie tylko 2 proc. sprzedawanych w USA aut to pojazdy elektryczne. General Motors poinformował jednak w styczniu, że wdraża plan, zgodnie z którym zakończy produkcję spalinowych samochodów pasażerskich do roku 2035.

Producent Volvo, który należy do chińskiego koncernu motoryzacyjnego Zhejiang Geely Holding, oznajmił, że wszystkie jego auta będą wyłącznie elektryczne od roku 2030; w tym samym roku produkcję samochodów spalinowych w Europie ma zakończyć Ford.

Bunt pracowników fabryki MAN w Austrii. „To sprawa godności”

Pracownicy zamykanej fabryki MAN w Steyr w Austrii nie przyjęli pakietu ratunkowego. „To bunt godności” - pisze tygodnik „Zeit”.

zobacz więcej

Gubernatorzy domagają się też w swym liście do prezydenta ponownego wprowadzenia przepisów regulujących standardy efektywności paliw samochodowych, wycofane przez administrację Donalda Trumpa oraz udzielenia finansowego wsparcia władzom stanowym, które pozwoli im na rozbudowę sieci ładowarek do samochodów elektrycznych.

Jednak szef związku zawodowego pracowników sektora motoryzacyjnego United Auto Workers Rory Gamble powiedział, że jest zaniepokojony inicjatywą wygaszania produkcji samochodów spalinowych, ponieważ produkcja pojazdów elektrycznych wymaga mniejszej siły roboczej. „Jeśli nie zrobimy tego mądrze, to ucierpią pracownicy branży samochodowej” – ostrzegł Gamble.

Czytaj także: Ekologia? Tak, ale dla niektórych głównie na pokaz

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w USA


Biden ogłosił na początku kwietnia wart 2 bln dolarów plan wielkich inwestycji w infrastrukturę i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Prezydent proponuje inwestycje o wartości 620 mld dolarów w starzejącą się infrastrukturę transportową w USA i przeznaczenie 174 mld dol. na ożywienie rynku pojazdów elektrycznych poprzez pomoc władzom stanowym i lokalnym oraz budowę ogólnokrajowej sieci 500 tys. ładowarek do samochodów elektrycznych w ciągu następnej dekady.

Nie wiadomo, jakie szanse na poparcie Kongresu ma projekt Bidena, który już został oprotestowany przez Republikanów.

Czytaj także: Kanada. Quebec zakaże nowych aut z silnikiem spalinowym

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej