RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senior wziął kredyt i zapłacił oszustce. Policja apeluje

72-letni mieszkaniec Płocka wziął kredyt bankowy, aby przekazać pieniądze oszustce, podającej się za prokurator (fot. Shutterstock/natasaelena
72-letni mieszkaniec Płocka wziął kredyt bankowy, aby przekazać pieniądze oszustce, podającej się za prokurator (fot. Shutterstock/natasaelena

72-letni mieszkaniec Płocka po zaciągnięciu kredytu bankowego przekazał 60 tys. zł kobiecie podającej się za prokurator. Jak się okazało była to oszustka, która powiedziała mężczyźnie, że syn spowodował poważny wypadek samochodowy i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję i adwokata.

„Poradnik dla seniora”: Oszuści oferują leki i szczepionki na koronawirusa

– Oszuści dzwonią podając się za pracowników sanepidu czy pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, pracowników szpitali poradni lekarskich,...

zobacz więcej

„Do zdarzenia doszło w poniedziałek, gdy do 72-latka zadzwoniła kobieta z informacją, że jego syn na przejściu dla pieszych potrącił samochodem dziewczynkę, która w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala” – poinformowała w środę rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku mł. asp. Marta Lewandowska. Jak podała, rozmówczyni seniora twierdziła, że konieczna jest wpłata 60 tys. zł na kaucję i adwokata, aby jego syn został zwolniony z aresztu.

„Przerażony uzyskaną informacją 72-letni płocczanin oświadczył, że nie ma pieniędzy i musi wziąć kredyt w banku. Nie potwierdzając informacji o wypadku syna poszedł do banku i wziął kredyt. Będąc cały czas w kontakcie telefonicznym z kobietą, usłyszał, że pieniądze te musi przekazać na jednej z płockich ulic prokuratorowi. Niestety senior zrobił to, co poleciła mu telefoniczna oszustka. Przekazał pieniądze młodej kobiecie podającej się za prokuratora” – podkreśliła Lewandowska.

Zobacz także: Oszustka wyłudziła 150 tys. zł


Jak wyjaśniła rzeczniczka płockiej policji, o tym, że padł ofiarą oszustów senior zorientował się dopiero, gdy ponownie odebrał telefon, tym razem z informacją, że dziewczynka, którą rzekomo potrącił jego syn zmarła, a jej rodzicie żądają odszkodowania.

„Niestety to już kolejna skuteczna akcja oszustów. Znakomicie wykorzystują oni ufność starszych osób, którzy dla dobra swoich dzieci zrobią wszystko. Apelujemy, aby rozmawiać z seniorami, przekazywać takie komunikaty i ostrzegać o metodach oszustów” – przekazała Lewandowska.

źródło:

Zobacz więcej