RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador RP na Białorusi o represjach wobec Polaków: Sytuacja jest niezwykle trudna

Polska dyplomacja będzie się starała pomóc uwięzionym rodakom (fot. Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)
Polska dyplomacja będzie się starała pomóc uwięzionym rodakom (fot. Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)

Sytuacja Polaków na Białorusi jest niezwykle trudna - ocenił ambasador RP w Mińsku Artur Michalski, który przebywa z wizytą w Wilnie. W stolicy Litwy polski dyplomata rozmawiał z przedstawicielką białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego Swiatłaną Cichanouską.

Bili i znęcali się psychicznie. Relacja Polaka zwolnionego z białoruskiego aresztu

Przepełnione cele w aresztach, brak jedzenia i bicie zatrzymanych. Tak opisują pobyt w aresztach i na posterunkach milicji Białorusini. Podczas...

zobacz więcej

– Sytuacja Polaków na Białorusi w ostatnich latach nigdy nie była jakoś wyjątkowo dobra, ale ostatnie dni, w zasadzie tygodnie, są bardzo trudne – powiedział dziennikarzom Michalski.

Ambasador przypomniał, że wśród Polaków na Białorusi „są osoby aresztowane, są kolejne represje, została zamknięta szkoła” polska w Brześciu. Wskazał, że zaistniała sytuacja pogarsza „możliwości nawiązania jakiegoś głębszego dialogu”. – Będziemy starali się maksymalnie pomóc szczególnie tym, którzy są w więzieniu – powiedział ambasador RP na Białorusi, który w październiku 2020 roku został wezwany do kraju na konsultacje.

„Polacy mogą stać się kartą przetargową”


Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że „represje wobec Polaków są niedopuszczalne”. Wyraziła jednak przekonanie, że uwięzieni Polacy staną się „obiektem przetargu”. – Nie wykluczone, że w przyszłości będą kartą przetargową i nie chcemy do tego dopuścić" - wskazała Cichanouska.

Przebywający w Wilnie ambasador Michalski oraz ambasador USA w Mińsku Julie Fisher, wspólnie z Cichanouską, wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Mantasem Adomenasem oraz ambasador RP w Wilnie Urszulą Doroszewską złożyli w środę kwiaty pod wileńskim pomnikiem Matki Czarnobylskiej, upamiętniającym ofiary katastrofy nuklearnej z 1986 roku. 26 kwietnia przypada 35. rocznica wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, w pobliżu granicy z Białorusią. Cichanouska przypomniała, że „urodziła się w strefie czarnobylskiej”. Stwierdziła, że „ta tragedia dotknęła nas bezpośrednio, ale była też wielką lekcją, by w przyszłości nie dopuścić do podobnych błędów”.

Portal biełsat.eu poinformował, że rywalka Alaksandra Łukaszenki w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich spotkała się w Wilnie z ambasadorem Michalskim i że rozmawiano o sytuacji Polaków na Białorusi, pomocy Białorusinom i przyszłej roli Białorusi w Europie.

-> Przeczytaj także: Szef delegacji PE ds. Białorusi. Po ponad roku pytamy o efekty działalności Roberta Biedronia

– Główną ideą tej dyskusji było to, jaką rolę nowa Białoruś mogłaby pełnić w regionie. Czy jako miejsce spotkań, czy jako most między Wschodem i Zachodem – powiedział w rozmowie z portalem Franak Wiaczorka, doradca Cichanouskiej do spraw międzynarodowych. Dodał, że rozmawiano też „o konkretnej pomocy i o bardziej abstrakcyjnych rzeczach, o wizji przyszłości”.

źródło:

Zobacz więcej