RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski rozstrzygnął kwestię obostrzeń. Sprawdź, jakie poluzowania na majówkę

To już oficjalnie – rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji. Zmiany ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 26 kwietnia w 11 województwach do hybrydowego nauczania wracają uczniowie klas I-III, otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Wyjątkiem są województwa: dolnośląskie, śląskie, opolskie, wielkopolskie i łódzkie, gdzie obowiązujące restrykcje zostają przedłużone.

Rok pracy zdalnej

Nieodłączne maseczki, święta spędzone na rozmowach z bliskimi przez kamerkę, długie wieczory przed platformami streamingowymi, które zastąpiły nam...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że w Polsce systematycznie spada liczba zakażeń koronawirusem. Podkreślił, że poprawia się również sytuacja w szpitalach.

– Widzimy też bardzo wyraźny spadek, jeśli chodzi o liczbę zlecanych badań przez lekarzy POZ – powiedział, wskazując na redukcję zleceń o blisko jedną trzecią w ciągu dwóch tygodni.

Regionalizacja obostrzeń. Zmiany od 25 kwietnia


Jak wyjaśnił Niedzielski, sytuacja w kwestii zakażeń koronawirusem jest mocno zróżnicowana w zależności od regionu: najgorzej jest na Śląsku, a najlepsza sytuacja w woj. podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W związku z tym rząd postanowił, że od poniedziałku 25 kwietnia w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostaną utrzymane w dotychczasowej formie.

– Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – dodał.

Co się zmieni?
W jedenastu pozostałych województwach od poniedziałku powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Zostaną otwarte także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Zniesiony obowiązek noszenia maseczek?


Pytany przez dziennikarzy, Niedzielski wyjaśnił, że w przyszłą środę rząd odniesie się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Powrót do szkół. Czarnek podał terminy dla kolejnych roczników

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada, że już w następnych tygodniach może nastapić powrót do szkół uczniów z poszczególnych roczników. –...

zobacz więcej

– Można powiedzieć, że pewne apogeum jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń tej III fali mamy za sobą. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu. Ta infrastruktura szpitalna, która walczy z covidem jest teraz nieco odciążona, ale w obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – podkreślił Adam Niedzielski.

Niedzielski o otwarciu hoteli i gastronomii. Co z komuniami i weselami?


Jak zapowiedział minister zdrowia, po weekendzie majowym prawdopodobnie otwarte zostaną instytucje kultury.

– W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony szczegółowy plan różnych branż gospodarki. Będzie zakładał przywrócenie branży gastronomicznej i hotelarskiej, komunii i wesel – podkreślił.
teraz odtwarzane
Co z hotelami i gastronomią? Minister zdrowia o planie otwierania gospodarki

Zobacz także: Luzowanie obostrzeń. „Przede wszystkim szkoły”

źródło:
Zobacz więcej