RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Liczba zatrudnionych wraca do poziomu sprzed pandemii

Dane z końca pierwszego kwartału 2021 r. pokazują, że w rok po wybuchu pandemii w Polsce liczba zatrudnionych stopniowo wraca do poziomu sprzed jej wybuchu – ocenił prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, komentując najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. To świetny wynik – dodał. Produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 27 z 34 działów – poinformował GUS.

GUS: Wzrost cen mieszkań w 2020 roku

Ceny mieszkań w III kwartale 2020 r. wzrosły o 10,9 proc. rok do roku i 2 proc. w stosunku do II kwartału – podał w poniedziałek Główny Urząd...

zobacz więcej

GUS podał, że w marcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,3 proc. rdr, zatrudnienie mdm spadło o 0,1 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8 proc. rdr i wyniosło 5929,05 zł.

– W marcu utrzymał się spadkowy trend przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, które w skali roku zmalało o 1,3 proc., co przełożyło się na 6,3mln zatrudnionych. W marcu przeciętne zatrudnienie utrzymało się na poziomie zbliżonym do lutego (spadek o 0,1 proc.) – wskazał Inglot.

Jak dodał, „dane z końca pierwszego kwartału 2021 r. pokazują, że w rok po wybuchu pandemii w Polsce liczba zatrudnionych stopniowo wraca do poziomu sprzed jej wybuchu”. – Takie wyniki i tak niewielki trend spadkowy w tak trudnych okolicznościach to świetny wynik – podkreślił.

Stale rośnie przeciętne wynagrodzenie


W ocenie eksperta „dobrą wiadomością jest stale rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które w zeszłym miesiącu wyniosło 5929,05 zł brutto”. – To o 8 proc. więcej w skali roku i o 6,5 proc. więcej niż w lutym tego roku – wskazał.

Jego zdaniem ma to związek z podniesieniem płacy minimalnej, która na początku roku wzrosła o 200 zł, czyli o 7,7 proc. w porównaniu rok do roku. Jak wskazał, wynagrodzenie najmocniej, bo o 6,9 proc. wzrosło w sekcjach „Administrowanie i działalność wspierająca” oraz „Pozostała działalność usługowa”. Najmniej wzrosło natomiast w sekcji „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” (o 0,1 proc).

GUS podał wskaźnik bezrobocia w lutym

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lutym bezrobocie wyniosło 6,5 proc., czyli tyle samo, ile w styczniu. Liczba zarejestrowanych...

zobacz więcej

– Warto jednak zwrócić uwagę, że do tej pory ta sekcja notowała wyłącznie obniżki wynagrodzenia – dodał.

GUS podał także, że produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 27 z 34 działów.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 57,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (54,9), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (51,1), mebli (35,1), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (31,4), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (28,3), wyrobów z metali (20,3), maszyn i urządzeń (16,3), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (16,1).

Spadek produkcji w sześciu działach


Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2020 r., wystąpił w sześciu działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,1 proc., wyrobów farmaceutycznych (16,9), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (11,1). 

źródło:

Zobacz więcej