RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci

Aplikacji grożą miliardy funtów kary(fot. L.Di Cola/Nur/Getty Images)
Aplikacji grożą miliardy funtów kary(fot. L.Di Cola/Nur/Getty Images)

Brytyjska aktywistka i była komisarz ds. dzieci Anne Longfield pozwała platformę społecznościową TikTok w imieniu milionów dzieci z Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej. Zarzuca platformie gromadzenie i wykorzystywanie danych dzieci bez wymaganych zgód. Aplikacja może zapłacić miliardy funtów odszkodowania.

Lockdown nie ma względu na gwiazdki Michelin. Restauracja robi burgery, by przetrwać

Restauracja Spectrum w luksusowym hotelu Waldorf Astoria w Amsterdamie słynie z wykwintnych dań, które opracował jej znany szef kuchni Sidney...

zobacz więcej

BBC przekazało, że jeśli sprawa zakończy się sukcesem Longfield, każde dziecko uwzględnione w pozwie otrzyma tysiące funtów. Prawnicy będą dowodzili przed sądem, że aplikacja należąca do chińskiego ByteDance, gromadzi informacje na temat swoich młodych użytkowników (numery telefonów, nagrania wideo, dokładną lokalizację, dane biometryczne) bez wystarczających ostrzeżeń i wymaganych prawnie zgód.

Sprawę założono w imieniu wszystkich dzieci, które dołączyły do TikToka od 25 maja 2018 r., niezależnie od ich ustawień prywatności i tego, czy mają konto.

Zobacz także: Jak niedźwiadki polarne uczą się pływać? [WIDEO] 

Longfield powiedziała BBC, że choć wszystkie media społecznościowe zbierają dane na temat swoich użytkowników, TikTok robi to w „niepohamowany” sposób.

Niepohamowany TikTok


„Działanie TikTok oraz dochód, jaki ByteDance ma z reklam, oparto na personalnych informacjach o użytkownikach platformy, w tym dzieci. Zysk, który z tego płynie, bez spełniania należnych kryteriów prawnych oraz moralnego obowiązku ochrony dzieci, gdy są online, jest czymś nagannym” – dodała. Platforma, która ma 800 mln użytkowników na całym świecie, zapowiedziała, że będzie walczyła z tymi zarzutami, ponieważ sprawa jest „bezpodstawna”. „Prywatność i bezpieczeństwo to priorytety dla TikToka i mamy solidne reguły, procesy oraz technologie, które chronią wszystkich użytkowników, w szczególności tych nastoletnich” – przekazano.

źródło:

Zobacz więcej