RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dobrze, nawet jeśli nie był wszystkiemu winny”. Komentarze po skazaniu Chauvina

Były policjant został uznany za winnego spowodowania śmierci George'a Floyda (fot. Scott Olson/Getty Images)
Były policjant został uznany za winnego spowodowania śmierci George'a Floyda (fot. Scott Olson/Getty Images)

Derek Chauvin został uznany winnym spowodowania śmierci Georga Floyda. Byłemu policjantowi grozi nawet do 75 lat pozbawienia wolności. – Dobrze się stało, że został skazany, nawet jeśli nie był winny wszystkich zarzucanych mu czynów – powiedział dziennikarz Fox News Greg Gutfeld.

Brat George'a Floyda: Znowu możemy oddychać

– Dzisiaj znowu możemy oddychać – powiedział Philonise Floyd po decyzji ławy przysięgłych, która uznała winnym byłego policjanta zabicia jego...

zobacz więcej

Chauvin został uznany winnym trzech przedstawionych zarzutów. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, więc kara może zostać skumulowana.

Proces byłego policjanta wzbudzał wielkie emocje w Stanach Zjednoczonych. Po ogłoszeniu werdyktu przez ławę przysięgłych na niespodziewane wyznanie zdecydował się prezenter i komentator konserwatywnej stacji Fox News.

Greg Gutfeld oznajmił, że bardzo dobrze się stało, iż Chauvin został skazany, „nawet jeśli nie był winny wszystkich zarzucanych mu czynów”.

Jego zdaniem taki werdykt przysięgłych „uchroni kraj przed stanięciem w płomieniach”. – Nigdy więcej nie chcę widzieć splądrowanych sklepów. Widziałem wypowiedzi szczęśliwych ludzi, którzy oznajmili, że skoro Chauvin został skazany, to nie będą demolować miasta. To jest pewnego rodzaju wymuszenie, ale nie widzę innego rozwiązania napięć – stwierdził.

Jeden z komentatorów stacji MSNBC stwierdził, że „wyrok dla Chauvina to za mało”.

– To nie był przypadek. Co z tego, że skazano mordercę George’a Floyda, skoro czarnoskórzy wciąż będą ginąć od policyjnych kul? Czy jestem zadowolony z wyroku? Nie – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej