RAPORT

Pogarda

Luzowanie obostrzeń. „Przede wszystkim szkoły”

Luzowanie obostrzeń. Czy rząd częściowo otworzy szkoły? (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Luzowanie obostrzeń. Czy rząd częściowo otworzy szkoły? (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. nowych obostrzeń odbędzie się już w środę. – Mam nadzieję, że usłyszymy informacje dotyczące luzowania obostrzeń – mówi portalowi tvp.info Anna Kwiecień (PiS), wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia. Podkreśla, że program szczepień mocno przyspieszył, a statystyki liczby zakażeń są lepsze niż w ostatnich tygodniach. Gdy pytamy, co powinno ruszyć jako pierwsze, posłanka wskazuje na szkoły i sklepy. Przyznaje, że w perspektywie maja warto też myśleć o restauracjach.

Nowe obostrzenia epidemiczne. Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

zobacz więcej

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mają zostać podjęte decyzje ws. ewentualnego luzowania koronawirusowych obostrzeń. Po nim odbędzie się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Jeśli rząd zdecyduje się na luzowanie obostrzeń, ma ono nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia. Coraz więcej mówi się o tym, że możemy się spodziewać luzowania obostrzeń pod względem regionalnym.

– Mam poczucie, że społeczeństwo jest bardzo zmęczone lockdownem. Polacy mają świadomość zagrożeń związanych z epidemią, ale coraz mocniej odczuwają również koszty, jakie z powodu izolacji ponosi każda rodzina. Nadchodzi wiosna i ciepłe dni. Bardzo dobrze, że pojawia się możliwość korzystania ze sportu na świeżym powietrzu – mówi portalowi tvp.info Anna Kwiecień.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia przyznaje, że „będzie słuchała konferencji ministra Adama Niedzielskiego z ogromnym zainteresowaniem”. – Mam nadzieję, że powoli zaczniemy luzować gospodarkę – podkreśla.

Obostrzenia. Ważna rola szczepionek na COVID-19

Mleko zaszczepionych matek chroni noworodki przed COVID-19

Mleko matek, które przed porodem poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, chroni noworodki przed zachorowaniem – wynika z badania...

zobacz więcej

Anna Kwiecień zaznacza, że bardzo mocno przyspieszył program szczepień.

– Mam nadzieję, że jesteśmy już po tym trudnym okresie, gdy producenci nie wywiązywali się z dostaw szczepionek do Unii Europejskiej. Tutaj wielkie ukłony należą się panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który cisnął Komisję Europejską, aby domagała się wywiązywania z umów. Jako Europejczycy zainwestowaliśmy w produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 kilka miliardów euro – mówi posłanka PiS.

W rozmowie z portalem tvp.info dodaje, że z ogromnym rozczarowaniem obserwowała, jak inne społeczeństwa korzystały pośrednio z tych środków i naszego wkładu w wyprodukowanie szczepionek.– Bardzo się więc cieszę, że program szczepień w Polsce idzie teraz tak dobrze – mówi.

Zobacz także:  Luzowanie obostrzeń. Kiedy zdejmiemy maseczki? Minister zdrowia odpowiada internautce

– Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nawet jeśli zaczniemy luzować obostrzenia, nadal muszą być zachowywane zasady sanitarne. Ale chciałabym usłyszeć na dzisiejszej konferencji ministra Adama Niedzielskiego, że przy pewnych ograniczeniach gospodarka powoli się otwiera – zaznacza.

Luzowanie obostrzeń. „Szkoły, sklepy, potem restauracje”

Urodzeni w 1970 r. mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

Osoby urodzone w 1970 r. mogą od środy rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em...

zobacz więcej

Posłankę Prawa i Sprawiedliwości pytamy również, które branże i obszary życia wskazałaby jako priorytetowe.

– Przede wszystkim szkoły. Nauczyciele zostali zaszczepieni jako jedna z priorytetowych grup. Co więcej, dzieci i ich rodzice szczególnie mocno odczuwają izolację. Tymczasem uspołecznienie dzieci jest jednym z podstawowych elementów wychowawczych. Pragnienie bycia wśród rówieśników, spędzania z nimi czasu i wspólnej nauki jest niezwykle ważne dla ich rozwoju. Myślę, że przede wszystkim trzeba tu myśleć o najmłodszych rocznikach – wskazuje.

Stwierdza, że osobiście jest też zwolenniczką stopniowego otwierania sklepów.

Zobacz także:  Nowe obostrzenia i koniec nauki zdalnej? Są rekomendacje Rady Medycznej

– A w dłuższej perspektywie trzeba też będzie pomyśleć o częściowym otwieraniu lokali takich jak restauracje, szczególnie tam, gdzie istnieje możliwość korzystania z nich na powietrzu. Mam nadzieję, że może już w maju się tego doczekamy. Odliczam czas do tego momentu – zdradza.

Brazylijska odmiana koronawirusa zdominuje inne w Europie? Kiedy?

Brazylijska odmiana koronawirusa może być dominująca już latem – ostrzega francuska Rada Naukowa która doradza rządowi w sprawie pandemii...

zobacz więcej

Obostrzenia ws. koronawirusa


Od 19 kwietnia otwarte są żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Od 19 kwietnia dopuszczona została możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Pozostałe obostrzenia są przedłużone do niedzieli 25 kwietnia. Obowiązują ograniczenia w handlu i limity osób w miejscach kultu.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte. Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Zobacz także:  Niemcy: Obostrzenia przedłużone, ale ...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej