RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Merkel o Nord Stream 2: Mamy konflikty, ale i tak musimy rozmawiać z Rosją

Niemcy popierają budowę Nord Stream 2 (fot. Andreas Gora/Pool/Getty Images)
Niemcy popierają budowę Nord Stream 2 (fot. Andreas Gora/Pool/Getty Images)

Mamy wiele konfliktów z Rosją, które niestety utrudniają nasze relacje – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, komentując sytuację związaną z budową Nord Stream 2. – Ale i tak musimy porozmawiać – mówiła wskazując, że gaz z tego gazociągu nie będzie „gorszy”.

To on ma zostać następcą Angeli Merkel. Kim jest Armin Laschet?

Po trwającej od ponad tygodnia walce o władzę w rządzącej chadecji ostatecznie wyłoniono kandydata na kanclerza Niemiec. Został nim szef CDU Armin...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, że wie o kontrowersjach wokół Nord Stream 2. Stwierdziła jednak, że gaz nim płynący nie jest gorszy od tego, który płynie z Rosji przez Ukrainę czy Turcję.

Jak daleko handlować z Rosją?


– Mam wrażenie, że być może toczymy tu konflikt, zwłaszcza w przypadku Nord Stream 2, który jest znacznie szerszy i który dotyka pytania, jak daleko chcemy handlować z Rosją – powiedziała Merkel. Dodała, że Niemcy podjęły decyzję o jego budowie.

Kanclerz – Mamy wiele konfliktów z Rosją, które niestety utrudniają nasze relacje – dodała. – Ale i tak musimy porozmawiać – przyznała. Podkreślała, że Niemcy opowiedziały się za budową gazociągu, nawet jeśli wielu w tej „bitwie politycznej” nie zgadza się z tą decyzją.

Nord Stream 2 od lat jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach niemiecko-amerykańskich. USA obawiają się, że Europa stanie się zbyt zależna od rosyjskiego gazu i chcą powstrzymać projekt sankcjami. Rząd federalny wielokrotnie podkreślał, że jest to projekt gospodarczy. Obecnie jednak znajduje się on pod coraz większą presją, a kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska i kraje bałtyckie, również odrzucają rurociąg.

Rurociąg, w który oprócz rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu, niemieckich firm Uniper i Wintershall, zaangażowane są również jako inwestorzy finansowi francuska grupa Engie, brytyjsko-holenderska grupa Shell i austriacka OMV, jest już prawie ukończony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej