SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Branża mięsna wprowadzi „kalkulator efektywności klimatycznej”

Opracowywany system obejmie pogłowie ok. 500 DJP (fot. Joern Pollex/Getty Images)
Opracowywany system obejmie pogłowie ok. 500 DJP (fot. Joern Pollex/Getty Images)

Organizacje producentów mięsa chcą opracować tzw. kalkulator efektywności klimatycznej, który pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej – poinformował prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsa (UPEMI) Wiesław Różański.

Zbliża się koniec chowu klatkowego w krajach UE

Zakaz chowu zwierząt gospodarskich w klatkach ma poparcie polityków, naukowców, a nawet producentów i sprzedawców. Ekonomiści zwracają jednak uwagę...

zobacz więcej

– Celem operacji jest opracowanie założeń, wdrożenie i praktyczna weryfikacja metod redukujących emisje gazów cieplarnianych oraz zwiększających sekwestrację węgla w rolnictwie. Opracowany zostanie program komputerowy do doboru metod redukcji i szacowania ich efektywności oraz kosztochłonności dla potrzeb certyfikowania systemu produkcji wieprzowiny QAFP i wołowiny QMP – tłumaczył Różański.

Jak mówił, „powstanie pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, kalkulator emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej. To odpowiedź rodzimego sektora produkcji mięsa, który przy wsparciu polskich naukowców włącza się w realizację ambitnych celów klimatycznych UE” .

UPEMI jest liderem Konsorcjum i odpowiada za sprawny przebieg projektu. Utworzyły go – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsa oraz Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.

Kto opracuje kalkulator efektywności gazów cieplarnianych?


Kluczowa rola w projekcie przypadnie Instytutowi Zootechniki w Balicach – wyjaśnił Różański. Dodał, że weźmie w nim udział także Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w Warszawie. Prace nad kalkulatorem dofinansuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działań („Współpraca”) ukierunkowanych na wsparcie innowacji rolniczych.

Przeczytaj też: Krowy karmione wodorostami wydzielają mniej metanu

Opracowano jadalną folię do pakowania jedzenia. Może też zabijać wirusy

Rosyjsko–indyjska grupa naukowców opracowała produkowaną z glonów folię, która szybko rozkłada się w środowisku. Można ją nawet zjeść. Co więcej,...

zobacz więcej

Różański poinformował, że kalkulator emisji gazów cieplarnianych (GHG) będzie testowany w ramach dwóch krajowych systemów jakości żywności dedykowanych produkcji mięsnej: QAFP (wieprzowina i drób) i QMP (wołowina).

– Dotychczas konsumenci doceniali najwyższą jakość kulinarną certyfikowanych produktów, ich naturalne pochodzenie i obróbkę. A także fakt, że nasi hodowcy stosowali podwyższone standardy dobrostanu zwierząt. Teraz chcemy, aby Polacy mogli kupować mięso, którego produkcja będzie docelowo niemalże neutralna dla klimatu – podkreślają szefowie organizacji zarządzających systemem: QAFP – Wiesław Różański i QMP – Jerzy Wierzbicki.

Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (Jerzy Wierzbicki) zaznaczył, że równie ważne będzie właściwe zaplanowanie zachęt dla samych rolników i hodowców, którzy docelowo będą musieli spełnić wiele dodatkowych wymogów i wytycznych już na etapie produkcji „niskoemisyjnego mięsa”.

Przekonać konsumentów


Z drugiej strony do takich rozwiązań trzeba przekonać samych konsumentów, bo to finalnie od ich decyzji zakupowych zależeć będzie opłacalność naszego przedsięwzięcia – podkreślił Wierzbicki.

Przeczytaj też: Wiadomo, ile jest krów w Polsce

Spurek pójdzie o krok dalej? „Delegalizacja schabowego i szklanki mleka” [WIDEO]

Eurodeputowana Sylwia Spurek domaga się zakazu reklamy mięsa i nabiału. Zaprosiła też na wegański obiad ministra rolnictwa, który odpowiedział...

zobacz więcej

W Polsce nie funkcjonuje żaden system czy działanie bezpośrednio nakierowane na redukcję gazów cieplarnianych w produkcji zwierzęcej. Opracowywany system obejmie pogłowie ok. 500 DJP (tzw. dużych jednostek zwierząt) i ok. 1000 ha użytków rolnych, utrzymywanych i uprawianych z użyciem metod przeciwdziałających zmianom klimatu.

Wdrożenie niskoemisyjnego systemu produkcji wieprzowiny i wołowiny wymaga w pierwszym rzędzie opracowania zwaloryzowanych i dedykowanych do krajowych warunków, praktycznych i wymiernych metod redukcji emisji.

Rezultatem takiego podejścia będzie opracowanie i praktyczna weryfikacja w gospodarstwach, katalogu metod redukcji GHG w produkcji żywca wołowego i wieprzowego.

Komputerowy program do kalkulacji efektów


Na tej weryfikacji zostanie opracowany komputerowy program do kalkulacji efektów i kosztów stosowania niskoemisyjnych metod produkcji, stanowiący jednocześnie zbiór wymagań dla uczestnictwa w systemie i uzyskiwania minimum 20 proc. redukcji emisji GHG.

Sprzedaż roślinnych zamienników mięsa podwoiła się w rok

Alternatywy dla odzwierzęcych produktów szturmem podbijają polski rynek; taki nabiał kupuje już co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce – wynika z...

zobacz więcej

Projekt stworzenia kalkulatora pozwoli na praktyczne wdrożenie metod produkcji zwierzęcej, redukujących emisje GHG z chowu zwierząt i jego bazy paszowej.

Według Różańskiego przez udział gospodarstw w pionierskim, niskoemisyjnym systemie jakości będzie możliwe wykazanie wymiernego efektu redukcji emisji także na potrzeby międzynarodowej sprawozdawczości.

W ramach Porozumienia paryskiego do końca grudnia 2030 r. UE ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. względem 1990 r. Celem dla Polski jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem ETS na poziomie o 7 proc. w 2030 r. w porównaniu do poziomu z 2005 r.

Zobacz też: Wołowina z rzeźni, w której ubijano chore krowy, trafiła do Szwecji

źródło:

Zobacz więcej