
Mleko matek, które przed porodem poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, chroni noworodki przed zachorowaniem – wynika z badania przeprowadzonego w Hiszpanii.
Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy....
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Jak napisali w komunikacie immunolodzy ze szpitala Nuestra Senora de la Candelaria na Teneryfie, cytowani przez dziennik „El Mundo”, u wszystkich zaszczepionych matek wystąpił wysoki poziom przeciwciał przeciwko SARS–CoV–2 w pierwszych sześciu tygodniach po przyjęciu drugiej dawki preparatu, a w konsekwencji przekazanie ich swoim dzieciom za pośrednictwem mleka.
Władze hiszpańskiej placówki medycznej wyjaśniły, że podczas badania przeanalizowano poziom przeciwciał w mleku i krwi 100 karmiących kobiet oraz w organizmie pijących mleko noworodków. Studium wykonano pod koniec lutego.
Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili obecność materiału genetycznego koronawirusa w małżach żyjących na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju. W...
zobacz więcej
„Żadna z zaszczepionych kobiet biorących udział w badaniu nie miała negatywnej reakcji na szczepionkę” – dodała szefowa oddziału neonatologii w szpitalu na Teneryfie.
Przedstawicielka hiszpańskiej placówki medycznej sprecyzowała, że w badaniu wzięły udział też kobiety, które zostały zaszczepione już po urodzeniu dzieci.
W opinii Ramirez badanie potwierdza, że szczepienie przeciwko COVID–19 zarówno kobiet ciężarnych, jak i karmiących jest „wskazane, skuteczne i bezpieczne”. Zastrzegła, że konieczne są badania nad szczepionką AstraZeneki, ale oczekuje, iż także w przypadku tego produktu następuje przekazanie przeciwciał wraz z mlekiem matki noworodkom.
Zobacz także: Nowy wariant koronawirusa już w Europie. Jak groźny jest patogen?
Dodała, że biolodzy przeanalizowali przypadki zakażonych kobiet w okresie karmienia piersią; nie zaobserwowano, aby za pośrednictwem mleka dochodziło do zakażenia dziecka.