RAPORT

Pogarda

Mleko zaszczepionych matek chroni noworodki przed COVID-19

Mleko matek chroni noworodki przed zachorowaniem (fot. Getty Images)
Mleko matek chroni noworodki przed zachorowaniem (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mleko matek, które przed porodem poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, chroni noworodki przed zachorowaniem – wynika z badania przeprowadzonego w Hiszpanii.

Szczepionka Johnson & Johnson a zakrzepy: Jest oświadczenie EMA

Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak napisali w komunikacie immunolodzy ze szpitala Nuestra Senora de la Candelaria na Teneryfie, cytowani przez dziennik „El Mundo”, u wszystkich zaszczepionych matek wystąpił wysoki poziom przeciwciał przeciwko SARS–CoV–2 w pierwszych sześciu tygodniach po przyjęciu drugiej dawki preparatu, a w konsekwencji przekazanie ich swoim dzieciom za pośrednictwem mleka.

Władze hiszpańskiej placówki medycznej wyjaśniły, że podczas badania przeanalizowano poziom przeciwciał w mleku i krwi 100 karmiących kobiet oraz w organizmie pijących mleko noworodków. Studium wykonano pod koniec lutego.

Pierwsze takie studium


Według biorącej udział w badaniu Sabiny Romero Ramirez studium przeprowadzone w szpitalu na Teneryfie jest pierwszym tego typu w Hiszpanii. Udział wzięły w nim głównie ciężarne pielęgniarki i inne pracownice służby zdrowia, które w pierwszej kolejności zostały poddane szczepieniom przeciwko koronawirusowi.

Zobacz także: Brazylijska odmiana koronawirusa zdominuje inne w Europie? Kiedy? 

Romero Ramirez wyjaśniła, że do szczepień użyto preparatów Pfizera i Moderny. Wskazała, że już po kilku dniach od zaszczepienia drugą dawką w mleku i krwi kobiet potwierdzono obecność przeciwciał.
Zobacz więcej