RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsze spotkanie Biden – Xi na wirtualnym szczycie klimatycznym

Przywódca Chin pierwszy raz spotka się z Joem Bidenem (fot arch. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Przywódca Chin pierwszy raz spotka się z Joem Bidenem (fot arch. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Przywódca Chin Xi Jinping weźmie w czwartek udział w wirtualnym szczycie klimatycznym, na który prezydent USA Joe Biden zaprosił głowy państw. Będzie to pierwsze „spotkanie” przywódców ChRL i USA, odkąd władzę w Waszyngtonie przejęła administracja Bidena.

„Panie Putin, jestem gotów!” Propozycja Wołodymyra Zełeńskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część...

zobacz więcej

Xi weźmie udział w szczycie poprzez łącza wideo i wygłosi „ważne przemówienie” – poinformowała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Organizacja dwudniowego szczytu jest kolejnym krokiem Bidena w stronę międzynarodowej współpracy na rzecz walki ze zmianami klimatu. Po objęciu władzy w styczniu demokrata przywrócił też USA do paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r., z którego wycofał je jego poprzednik Donald Trump.

Władze USA i Chin bezustannie spierają się na wielu polach, w tym w kwestii zarzucanych Pekinowi naruszeń praw człowieka oraz wzrostu jego wpływów gospodarczych i wojskowych na świecie.

W ubiegłym miesiącu na Alasce wysokiej rangi przedstawiciele administracji Bidena po raz pierwszy spotkali się z wysłannikami władz chińskich. Atmosfera rozmów była napięta i nie przyniosły one przełomu w relacjach.

Ochrona środowiska płaszczyzną porozumienia?

Za potencjalną dziedzinę współpracy uznaje się jednak ochronę środowiska. Chiny i USA, kraje emitujące najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, podkreślają wspólny interes w walce ze zmianami klimatu.

W ubiegłym tygodniu Chiny odwiedził specjalny wysłannik USA John Kerry. Po jego spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem w Szanghaju obie strony zapowiedziały dwustronną i wielostronną współpracę w walce z kryzysem klimatycznym oraz podjęcie „w dekadzie lat 2020” konkretnych działań na rzecz zmniejszenia emisji.

Zobacz także: „Transfery robotnicze”. Chiny rozrzucają Ujgurów po fabrykach

źródło:

Zobacz więcej