RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brat George'a Floyda: Znowu możemy oddychać

Philonise Floyd (L) oraz prawnik rodziny Floyd Ben Crump (P) po ogłoszeniu wyroku (fot. Nathan Howard/Getty Images)
Philonise Floyd (L) oraz prawnik rodziny Floyd Ben Crump (P) po ogłoszeniu wyroku (fot. Nathan Howard/Getty Images)

– Dzisiaj znowu możemy oddychać – powiedział Philonise Floyd po decyzji ławy przysięgłych, która uznała winnym byłego policjanta zabicia jego brata. Nawiązał do słów George'a Floyda przed śmiercią: „Nie mogę oddychać”.

Profanacja pomnika św. Jana Pawła w centrum Paryża

Pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, w pobliżu placu Concorde, został oblany czerwoną farbą...

zobacz więcej

Ława przysięgłych w Minneapolis uznała byłego policjanta Dereka Chauvina winnym w procesie o zabójstwo Afroamerykanina George'a Floyda. Przysięgli osiągnęli porozumienie po około 10 godzinach obrad w ciągu dwóch dni.

Chauvin został uznany winnym trzech przedstawionych zarzutów. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, więc kara może zostać skumulowana.

– Sprawiedliwość dla George'a oznacza wolność dla wszystkich – powiedział Philonise Floyd. Podkreślił, że walka z niesprawiedliwością toczy się dalej i wyraził nadzieję, że teraz, po decyzji ławy przysięgłych w Minneapolis, będzie mógł już spokojnie spać.

Co się stało z Georgem Floydem


George Floyd zmarł 25 maja zeszłego roku podczas policyjnej interwencji. W trakcie aresztowania za użycie w sklepie 20-dolarowego fałszywego banknotu biały funkcjonariusz obezwładnił Afroamerykanina, który początkowo stawiał opór.

Prokuratura oceniła, że przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego 46-letniego mężczyznę przez około 9,5 minuty. Śmierć Floyda doprowadziła do masowych protestów w wielu miastach USA.

Zobacz także: Rasistowskie napisy na uniwersytecie. Sprawą zainteresowała się FBI

źródło:

Zobacz więcej