RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czescy posłowie potępili ataki terrorystyczne agentów rosyjskiego wywiadu

Protest przed Ambasadą Rosji w Pradze (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)
Protest przed Ambasadą Rosji w Pradze (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)

Czescy posłowie potępili ataki terrorystyczne dokonywane przez agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego. Poparli także rząd, który wydalił 18 pracowników ambasady Rosji w Pradze i zaapelowali, aby gabinet ograniczył liczbę rosyjskich dyplomatów w Czechach.

„Nowy atak Rosji na Ukrainę byłby...” Stanowcza deklaracja Paryża

Francuski resort dyplomacji oświadczył, że nowy atak Rosji na suwerenność Ukrainy będzie „nie do przyjęcia” i nie pozostanie „bez konsekwencji”.

zobacz więcej

Po kilkugodzinnej debacie w parlamencie na temat wydalenia rosyjskich dyplomatów z Czech, a następnie czeskich z Moskwy, posłowie potępili ataki terrorystyczne, które doprowadziły do śmierci obywateli Czech oraz zniszczenia majątku.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r. stali agenci rosyjskiego wywiadu, posłowie uznali, że akcja była niedopuszczalnym naruszeniem suwerenności Republiki Czeskiej, prawa międzynarodowego, aktem wrogości i agresji.

Izba Poselska wezwała rząd do ograniczenia liczby rosyjskich dyplomatów w Czechach na zasadach wzajemności. Po niesymetrycznym wydaleniu dyplomatów z ambasady czeskiej, w Moskwie pozostało łącznie z ambasadorem pięciu dyplomatów.

Skoordynowana akcja wydalania dyplomatów


Zgodnie z uchwałą posłów Czechy mają zaapelować do sojuszników o skoordynowaną akcję wydalania rosyjskich dyplomatów i agentów służb. Od władz Rosji rząd czeski ma domagać się odszkodowania za atak.

Zobacz także: Manewry rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Ponad 20 okrętów wojennych

źródło:

Zobacz więcej