RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NATO: Przystąpienie Polski do misji w Turcji wyrazem solidarności

Wylot żołnierzy na misję NATO w Turcji (fot. PAP/Adam Warżawa)
Wylot żołnierzy na misję NATO w Turcji (fot. PAP/Adam Warżawa)

Polska wysłała we wtorek kontyngent żołnierzy do Turcji w celu wsparcia działań NATO na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na południowym wschodzie Sojuszu. Jak powiedziała rzeczniczka NATO, świadczy to o solidarności państw sojuszniczych w działaniu.

Jak podało NATO, kontyngent będzie wspierał Turcję poprzez patrole morskie we wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego z wykorzystaniem polskich samolotów M28 „Bryza”. Misja będzie również współpracować z grupami morskimi NATO w regionie.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu z zadowoleniem przyjęła to posunięcie. „Te patrole morskie pomogą zwiększyć wiedzę Sojuszu na temat sytuacji w regionie i wzmocnią nasze wspólne bezpieczeństwo” – napisała.

Sojusznicy uzgodnili pakiet środków wsparcia dla Turcji w 2015 r., aby pomóc jej w reagowaniu na niestabilne środowisko bezpieczeństwa. Środki te obejmują zwiększoną obecność samolotów obserwacyjnych AWACS w regionie, wzmożone patrole morskie we wschodniej części Morza Śródziemnego, działania wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze oraz wymianę informacji.

Zobacz także: Wielka Brytania wyśle okręty wojenne na Morze Czarne

źródło:

Zobacz więcej