RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tomasz Grodzki przekonany, że Senat odrzuci kandydaturę Wróblewskiego na RPO

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i dyrektor Gabinetu Małgorzata Daszczyk (fot. PAP/Mateusz Marek)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i dyrektor Gabinetu Małgorzata Daszczyk (fot. PAP/Mateusz Marek)

Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania pozytywnego na Bartłomieja Wróblewskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Nowe fakty ws. zarzutów dla Grodzkiego. „Rozpaczliwie się rozgląda”

Władze Senatu odesłały prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Zdaniem prawników śledczy muszą poprawić...

zobacz więcej

15 kwietnia Sejm wybrał posła PiS, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza.

By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat. O tym, jak może potoczyć się głosowanie w Senacie, mówił w TVN24 marszałek Tomasz Grodzki.

Grodzki podkreślił, że „senatorowie to nie wojsko” i mają oni wolny mandat. Stwierdził jednak, że jego zdaniem Senat odrzuci kandydaturę Wróblewskiego. – Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania pozytywnego nad tą kandydaturą – mówił.

Senatorowie informują o „podchodach”


Pytany o pojawiające się informacje o „podchodach polityków PiS” do poszczególnych senatorów z Koalicji Obywatelskiej czy innych partii lub niezależnych, aby poparli Wróblewskiego, Grodzki powiedział, że „nie sądzi, żeby się to udało”.

– Senatorowie, po pierwsze mnie o tym informują, po drugie, informują o tym najczęściej media i po trzecie, takie próby są haniebne i niegodne poważnej polityki i nie powinny mieć miejsca – ocenił.

Zobacz także: Wróblewski: Zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

– Dziwię się, że pan Wróblewski legitymizuje tego typu działania, bo nie wierzę, żeby odbywały się bez jego wiedzy – ocenił.

Chcą postawić Grodzkiemu zarzuty. „Pomagają mu najlepsi prawnicy”

Minęły ponad dwa tygodnie odkąd prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Portal tvp.info...

zobacz więcej

Marszałek Senatu pytany, kto do niego przychodził z informacją o próbie przekonywania do głosowania za Wróblewskim, wskazywał, że senator KO Wojciech Ziemniak „powiedział to publicznie”.

– Ci, którzy mnie informowali, bez uzewnętrzniania się w mediach, to były co najmniej trzy osoby, w tym jedna kobieta. Ale nazwiska zachowam dla siebie, bo nie zostałem upoważniony do ich ujawniania – powiedział Grodzki. Według niego ci senatorowie „nie mieli cienia wątpliwości i pokazali, że są nieprzekupni”.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” senator Wojciech Ziemniak (KO) powiedział, że politycy PiS kontaktowali się z nim „telefonicznie i bezpośrednio”. Nie krył – jak informuje dziennik – że namawiali go, by wstrzymał się w senackim głosowaniu w sprawie Wróblewskiego.

apewniał, że nie dał się przekonać. Również senator Alicja Chybicka (KO) w rozmowie z „Rz” przyznała, że była „namawiana, aby zagłosować za, wstrzymać się albo nie wziąć udziału”. Powiedziała, że zagłosuje przeciw.

Zobacz także: Wróblewski: Nie będę ani rzecznikiem rządu, ani opozycji

 

źródło:

Zobacz więcej