RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

USA: Derek Chauvin winny śmierci George'a Floyda

Śmierć George'a Floyda wywołała falę gwałtownych protestów i zamieszek na tle rasowym (fot.PAP/EPA/ERIK S. LESSER)
Śmierć George'a Floyda wywołała falę gwałtownych protestów i zamieszek na tle rasowym (fot.PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Były policjant Derek Chauvin został uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa George'a Floyda.

Zabójstwo George'a Floyda. Prawnicy obu stron wygłosili mowy końcowe

W procesie o zabójstwo George'a Floyda prawnicy obu stron wygłosili mowy końcowe. Obrońca oskarżonego, byłego policjanta Dereka Chauvina,...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w maju zeszłego roku. George Floyd został zatrzymany w Minneapolis pod zarzutem użycia w sklepie sfałszowanego banknotu dwudziestodolarowego. Podczas aresztowania biały policjant Derek Chauvin klęczał przez ponad 9 minut na jego szyi , co doprowadziło do śmierci Floyda.

Śmierć 46-letniego Afroamerykanina wywołała w ubiegłym roku masowe protesty i zamieszki na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych .

Prokuratura postawiła policjantowi trzy zarzuty. Najpoważniejszy z nich to morderstwo drugiego stopnia poprzez nieuzasadnione użycie siły . Jest zagrożony karą do 40 lat więzienia.

Winien wszystkich zarzutów


Ława przysięgłych złożona z siedmiu kobiet i pięciu mężczyzn obradowała dwa dni przed podjęciem decyzji. Uznała, że Chauvin jest winien wszystkich zarzutów . W obawie przed zamieszkami po ogłoszeniu werdyktu przez ławę przysięgłych w Minneapolis zmobilizowano duże siły policji i gwardii narodowej.

Prawnik rodziny George'a Floyda powiedział po ogłoszeniu werdyktu, że jest to zwrotny punkt w historii.

Chrześcijanin zamordowany, bo łożył na kościół

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili na egipskim Synaju chrześcijanina i dwóch członków lokalnego plemienia Tarabinów. Koptyjski patriarcha...

zobacz więcej

Punkt zwrotny


„Werdykt jest sprawiedliwy i niesie ze sobą konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych oraz całego świata” – przekazała w oświadczeniu rodzina George'a Floyda po uznaniu przez ławę przysięgłych, że były policjant Derek Chauvin winny jest jego zabójstwa.

Najbliżsi zabitego przed rokiem Afroamerykanina dodali, iż wierzą, że sprawa Floyda „jest puntem zwrotnym w historii Ameryki” w kwestii pociągania do odpowiedzialności służb bezpieczeństwa.

W związku z obawami przed ewentualnymi gwałtownymi protestami w Minneapolis służby bezpieczeństwa postawiono w stan podwyższonej gotowości. Zgromadzeni w centrum miasta mieszkańcy decyzję sędziów przysięgłych przyjęli entuzjastycznie.

Zobacz także: Skrajna lewica zaatakowała na wiecu wyborczym konserwatywnej partii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej