RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Panie Putin, jestem gotów!” Propozycja Wołodymyra Zełeńskiego

Bywam w Donbasie co miesiąc, spotkajmy się tam, w dowolnym punkcie – proponuje Wołodymyr Zełeński (fot. Sean Gallup/Getty Images; Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Bywam w Donbasie co miesiąc, spotkajmy się tam, w dowolnym punkcie – proponuje Wołodymyr Zełeński (fot. Sean Gallup/Getty Images; Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów.

„Nowy atak Rosji na Ukrainę byłby...” Stanowcza deklaracja Paryża

Francuski resort dyplomacji oświadczył, że nowy atak Rosji na suwerenność Ukrainy będzie „nie do przyjęcia” i nie pozostanie „bez konsekwencji”.

zobacz więcej

W opublikowanym posłaniu wideo Zełenski przypomniał, że na spotkaniu doradców politycznych tzw.normandzkiej czwórki (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja) w poniedziałek zgłoszono propozycję spotkania na linii rozgraniczenia w Donbasie, żeby wyjaśnić sytuację.

– Co tu jest do zrozumienia? Bywam tam co miesiąc. Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zaproponować spotkanie w dowolnym punkcie ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna – oświadczył Zełenski.

Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii rozgraniczenia, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy Rosja będzie miała niedługo ponad 120 tys. żołnierzy.

Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

-> Przeczytaj także: Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy. NATO zaniepokojone koncentracją wojsk

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej