RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Proces zabójcy George'a Floyda. Jest werdykt

George Floyd zmarł podczas interwencji policyjnej (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG)
George Floyd zmarł podczas interwencji policyjnej (fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG)

Na ten wyrok czeka cała Ameryka. Sędziowie przysięgli badający sprawę zabójstwa Afroamerykanina George'a Floyda mają już werdykt w procesie byłego oficera policji Dereka Chauvina.

Zabójstwo George'a Floyda. Prawnicy obu stron wygłosili mowy końcowe

W procesie o zabójstwo George'a Floyda prawnicy obu stron wygłosili mowy końcowe. Obrońca oskarżonego, byłego policjanta Dereka Chauvina,...

zobacz więcej

Obrady trwały ponad 10 godzin. Lokalne media informują, że werdykt wypracowany przez 12 sędziów zostanie ogłoszony po wznowieniu posiedzenia sądu.

W przypadku skazania 45-letniemu Chauvinowi grozi do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za zabójstwo drugiego stopnia. Może zostać skazany za wszystkie zarzuty, niektóre z nich lub żaden.

Narkotyki przyczyną śmierci?


Obrona Chauvin'a utrzymywała, że choroba serca Floyda oraz zażyte przez niego narkotyki, między innymi metamfetamina, były głównymi czynnikami prowadzącymi do zgonu. Z kolei według ekspertów prokuratury przyczyną był sposób, w jaki mężczyzna był obezwładniony oraz „uduszenie pozycyjne”. Spowodowało to gwałtowny spadek poziomu tlenu i w efekcie nagłe zatrzymanie krążenia.

Oskarżony nie przyznawał się do winy.

Po śmierci George'a Floyda, do której doszło 25 maja ubiegłego roku w USA miały miejsce wielotygodniowe protesty ruchu Black Lives Matter, podczas których w wielu miastach dochodziło do zamieszek.

źródło:
Zobacz więcej