RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chelsea Londyn już nie chce do Superligi. „Szykują dokumenty”

Chelsea Londyn i Manchester City zgłosiły się do Superligi, ale mogą się wycofać (fot. PAP/EPA/Ben Stansall / POOL)
Chelsea Londyn i Manchester City zgłosiły się do Superligi, ale mogą się wycofać (fot. PAP/EPA/Ben Stansall / POOL)

Setki kibiców Chelsea Londyn protestuje przeciwko dołączeniu klubu do wzbudzającej kontrowersje Superligi. Dziennikarz BBC Dan Roar poinformował, że działacze rozważają wycofanie zgłoszenia. „Szykują dokumenty z prośbą o usunięcie z ESL” – napisał na Twitterze.

Polityczny sprzeciw wobec Superligi. „Zrobimy wszystko, żeby do tego nie dopuścić”

Wielka Brytania zrobi wszystko, co możliwe, aby zablokować utworzenie europejskiej Superligi zaproponowanej przez 12 klubów piłkarskich, w tym...

zobacz więcej

Wcześniej w poniedziałek dziennik „Guardian” informował, że władze Chelsea oraz Manchesteru City zastanawiają się nad rezygnacją z gry w Superlidze. Przekazał to dyrektor jednego z klubów, które wcześniej wyrażały chęć wzięcia udziału w nowym projekcie.

Sprawa powstania Superligi, zamkniętych elitarnych rozgrywek, które docelowo mają liczyć 20 zespołów, budzi ogromne kontrowersje. Zakładano, że wystąpią w nich trzej półfinaliści obecnej edycji Ligi Mistrzów, czyli Real Madryt, Manchester City i Chelsea Londyn, a także Manchester United, Liverpool, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan.

Główny cel Superligi jest finansowy. Superliga gwarantowałaby dla uczestników nieporównywalnie większe zyski niż Liga Mistrzów, bez konieczności dzielenia się wpływami z mniejszymi klubami.

Inicjatywę skrytykowało wiele różnych środowisk piłkarskich, między innymi prezydenci UEFA i FIFA, byli i obecni piłkarze i trenerzy, kluby kibica, a także przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Niepochlebnie wyrazili się o nim również trenerzy Juergen Klopp i Josep Guardiola, prowadzący kluby mające występować w Superlidze, odpowiednio – Liverpool i Manchester City.

Także krajowe federacje piłkarskie i delegaci wypracowali podczas Kongresu w Montreux wspólne, krytyczne stanowisko.

„Kongres UEFA stanowczo podkreśla, że zamknięta Superliga jest sprzeczna z ideą tego, co to znaczy być »europejskim«: z ideą jedności, otwartości, wsparcia i bazowania na wartościach sportowych. UEFA i jej federacje członkowskie wierzą w prawdziwie europejski model oparty o otwarte rozgrywki, solidarność i podział (wpływów – przyp. red.), w celu zbalansowania i rozwoju tej gry, co będzie korzystne dla wszystkich, a także promocję europejskich wartości” – napisano w komunikacie, opublikowanym na Twitterze przez sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej Macieja Sawickiego.

źródło:
Zobacz więcej