RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak niedźwiadki polarne uczą się pływać? [WIDEO]

Jermak i Arktika-Aurora uwielbiają zabawy (fot. (fot. Safari Park Gelendzhik)
Jermak i Arktika-Aurora uwielbiają zabawy (fot. (fot. Safari Park Gelendzhik)

Urodzone w grudniu ubiegłego roku i opuszczone przez matkę niedźwiadki polarne rosną jak na drożdżach. Maluchy mieszkające w parku safari w mieście Gelendżyk w rosyjskim Kraju Krasnodarskim poznają życie pod okiem ludzi, ostatnio uczyły się pływać.

Pracownicy zoo zostali rodzicami zastępczymi niedźwiadków polarnych

Dwa niedźwiadki polarne – samiec i samiczka – zostały objęte opieką przez pracowników parku safari w mieście Gelendżyk w rosyjskim Kraju...

zobacz więcej

Samiec i samiczka są potomstwem 7-letniej niedźwiedzicy Sieriożki z Nowej Ziemi oraz 18-letniego Sedowa w Krasnojarska. Gdy stało się jasne, że Sieriożka nie chce się nimi opiekować wyznaczono sześcioro ludzi, którzy zajęli się niedźwiadkami. Obecnie cztery kobiety pracują na pełen etat opiekując się na zmianę Jermakiem i jego siostrą Arktiką-Aurorą.

– To dla nas wyjątkowe wyzwanie i niezwykle cenne doświadczenie dla reszty świata, ponieważ w ciągu ostatnich 50 lat w niewoli bez pomocy matki wychowało się mniej niż dwadzieścioro młodych. Ta statystyka jest nieporównywalna z żadnym innym dzikim zwierzęciem, takim jak słonie czy orangutany. Wychowanie młodego niedźwiedzia polarnego jest zadaniem prawie niemożliwym – tłumaczy Jelena Miłowidowa, wicedyrektor parku.

Placówka pochwaliła się, że Jermak i Arktika-Aurora ostatnio uczyły się pływać. „Bawiły się wodą w płytkim basenie, ale wyraźnie bały się, że stracą grunt pod nogami. Zdaliśmy sobie sprawę, że jedna z czterech niedźwiedzich mam musi wejść do basenu i zostać tam aż młode nauczą się za nią podążać” – poinformowano.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej