RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja sprzedaje broń zbrodniczej juncie w Mjanmie

Rosja sprzedała do Mjanmy m.in. systemy rakietowe Pancyr-S1 (fot. Vitaly Kuzmin)
Rosja sprzedała do Mjanmy m.in. systemy rakietowe Pancyr-S1 (fot. Vitaly Kuzmin)

Rosja nadal prowadzi interesy z Mjanmą, mimo że władzę w tym kraju przejęła junta wojskowa, która obaliła premier Aung San Suu Kyi i zakończyła trwający około 10 lat okres rządów cywilnych. Portal TheMoscowTimes.com informuje, że Rosjanie sprzedali w lutym do Mjanmy sprzęt wojskowy o wartości 14,7 mln dolarów.

Szef dyplomacji UE: Rosja ma na granicy 150 tys. żołnierzy. KE: To nieprawda

Komisja Europejska skorygowała słowa szefa unijnej dyplomacji i wiceszefa KE Josepa Borrella, który powiedział, że przy granicy z Ukrainą...

zobacz więcej

Minister obrony FR Siergiej Szojgu zgodził się na dostawę sprzętu wojskowego podczas styczniowej wizyty w stolicy Mjanmy Naypyidaw. Uzgodniono sprzedaż systemów rakietowych Pancyr-S1, dronów obserwacyjnych Orłan-10E oraz sprzętu radarowego.

Umowa została zawarta na tydzień przed wojskowym zamachem stanu, który obalił Aung San Suu Kyi i prezydenta Win Myinta.

TheMoscowTimes.com przyznaje, że nie jest jasne, czy rosyjski sprzęt radarowy importowany przez Mjanmę w lutym był częścią styczniowego porozumienia. Rosyjska Federalna Służba Celna nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do tej sprawy.

Rosja nadal wspiera coraz bardziej izolowany reżim w Azji Południowo-Wschodniej. Podczas wizyty w Yangoon pod koniec marca wiceminister obrony FR Alexander Fomin – pierwszy wyższy rangą zagraniczny urzędnik, który złożył wizytę w tym kraju po puczu – obiecał pogłębienie współpracy wojskowej między oboma krajami.

Mjanma wydaje na broń setki milionów dolarów


Według danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem z siedzibą w Sztokholmie za rok 2019 wydatki Mjanmy na import rosyjskiej broni wyniosły łącznie około 807 milionów dolarów w ciągu dekady, co czyni Rosję drugim eksporterem wojskowym do Mjanmy po Chinach. W grudniu dane handlowe pokazały, że Rosja wyeksportowała towary o wartości 96 mln dolarów sklasyfikowane jako „ukryte”; często oznacza to sprzęt wojskowy.

Szacuje się, że od początku wojskowego zamachu stanu, który nastąpił w lutym, w Birmie zginęło 720 osób uczestniczących w antyrządowych protestach.

źródło:
Zobacz więcej