RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump rozważa walkę o powrót do Białego Domu. Ma radę dla Republikanów

Donald Trump nie zamierza iść na polityczną emeryturę (fot. The White House)
Donald Trump nie zamierza iść na polityczną emeryturę (fot. The White House)

By wygrywać, Republikanie potrzebują kampanii z programem MAGA – „Make America Great Again” – ocenił w pierwszym większym wywiadzie udzielonym po opuszczeniu Białego Domu były prezydent USA Donald Trump. Opowiedział się za „porozumiewaniem się” z Rosją i Chinami.

Ambasador USA w Rosji: Dobrowolnie kraju nie opuszczę

Amerykański ambasador nie zamierza dobrowolnie opuszczać Rosji – podał rosyjski portal informacyjny Rambler. John Sullivan zapowiedział, że...

zobacz więcej

Miliarder z Nowego Jorku obie swoje prezydenckie kampanie prowadził pod hasłem „Make America Great Again” – MAGA (Uczyńmy Amerykę znów wielką). W rozmowie ze stacją Fox News Donald Trump stwierdził, że Republikanie do wyborczych zwycięstw potrzebują kampanii opartych na programie MAGA.

Zdaniem byłego gospodarza Białego Domu zarówno to hasło jak i stojące za nim postulaty przyciągają wyborców do GOP. Wskazał, jak wielu stronników pozyskali Republikanie w 2020 roku na południu Teksasu wśród wyborców o pochodzeniu latynoskim.

Od objęcia najwyższego urzędu w USA przez Joe Bidena trwa masowy napływ migrantów przez granicę amerykańsko-meksykańską. W marcu zatrzymano na niej najwięcej osób od co najmniej 15 lat; służby graniczne i specjalne ośrodki są przeciążone.

Chaos na granicy


W rozmowie z Fox News Trump ocenił, że sytuacja na granicy może „zniszczyć państwo” i oskarżył administrację Bidena o „wyciszanie sprawy, tak jak się da”. Biały Dom zaprzecza, by na granicy panował kryzys i wskazuje, że na rozwiązanie problemów potrzeba czasu.

W pierwszym dłuższym wywiadzie po odejściu z urzędu Trump powiedział także, że „porozumiewanie się z Rosją to dobra sprawa, a nie zła”. – Dogadywałem się z prezydentem Władimirem Putinem. Lubiłem go, a on mnie – dodał. Były prezydent USA również uznał „porozumiewanie się z Chinami” za „dobrą sprawę”. – Problemem, jaki mieliśmy z Chinami, był COVID-19, ale nikt nigdy nie zabrał tyle pieniędzy z Chin – stwierdził.

Trump nie wyklucza, że w 2024 roku ponownie będzie ubiegał się o prezydenturę. Będzie miał wówczas 77 lat. U bukmacherów jest faworytem do uzyskania wyborczej nominacji Republikanów. Wysoko stoją również notowania gubernatora Florydy Rona DeSantisa oraz byłej gubernator Karoliny Południowej i ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

źródło:

Zobacz więcej