RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Michał Urbaniak zagra w Teatrze Wielkim

fot.
Michał Urbaniak gra na skrzypcach i na saksofonie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Jazzman Michał Urbaniak i jego goście wystąpią 16 października w warszawskim Teatrze Wielkim. W programie koncertu „Urbaniak All Stars” znajdą się jazzowe standardy oraz utwory w stylu funky, soul i r'n'b. – Będzie to duża dawka jazzu – zapowiada muzyk.

Atutami tego koncertu będą przede wszystkim świetny rytm i świetni muzycy, którzy grali m.in. z Amy Winehouse. Nie odkryjemy na nowo muzycznego koła, będzie to porcja solidnej jazzowej i pozajazzowej, imprezowej muzyki – zapowiedział Urbaniak podczas konferencji w warszawskim Teatrze Wielkim.

Jazzman dodał, że koncert będzie również „muzyczną tubą Nowego Jorku”, gdyż towarzyszyć mu będą muzycy z tego właśnie miasta. 16 października u boku Urbaniaka zagrają m.in. Maurice Brown, Don Blackman, Troy Miller oraz Otto Williams. Podczas koncertu, obok jazzowych standardów, będzie można usłyszeć elementy wielu gatunków – folku, fusion jazzu, groove, funky i r'n'b.

Wierzę, że ten projekt będzie wejściem jazzu do teatru, które zostawi swój trwały ślad w programie naszej instytucji – powiedział dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. Dodał również, że bardzo cieszy się, że w murach teatru odbędzie się koncert jazzowy. Wspominając, że w latach 70. trudno było o tego typu imprezy muzyczne podkreślił, że „jazz jest taką materią, której nie można niczego nakazać ani zakazać, i która przeniknie wszystkie zapory”.

Podczas konferencji Urbaniak opowiadał także o swojej biografii autorstwa Andrzeja Makowieckiego, zatytułowanej „Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Muzyk wspomina w niej swoje dzieciństwo w Łodzi, pierwsze kontakty z muzyką, wyprawy do USA i późniejsze wejście w świat wielkiego nowojorskiego jazzu Nowego Jorku, któremu ton nadawali Miles Davis, John Coltrane i Herbie Hancock.

Michał Urbaniak (ur. 1943 r. w Warszawie) jest muzykiem i kompozytorem jazzowym. Gra na skrzypach i saksofonie. Początki jego kariery muzycznej to wczesne lata 60., kiedy podjął współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim. Od 1964 r. Michał Urbaniak występował i nagrywał wraz z wokalistką Urszulą Dudziak, która została jego żoną. W latach 70. wyjechali do USA, gdzie wspólnie koncertowali i nagrywali. Mają dwie córki, Katarzynę i Mikę, która również jest piosenkarką. W Stanów Zjednoczonych Urbaniak koncertował m.in. w Chicago, San Francisco i Nowym Jorku. Grał w popularnych nowojorskich klubach Village Vanguard, Village Gate i w słynnych salach koncertowych -Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall. W USA współpracował m.in. z takimi muzykami jak Marcus Miller, Herbie Hancock i Chick Corea. W 1985 r. został zaproszony przez Milesa Davisa do wspólnych nagrań na płycie „Tutu”. Po powrocie do kraju założył i prowadził autorską Grupę Michała Urbaniaka, z którą koncertował na wielu europejskich festiwalach jazzowych, m.in. w Montereux i w Berlinie. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt płyt solowych i występów gościnnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej