RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowki pochwalił się wręczeniem medali. „Zapomniał” kto je nadał

Rafał Trzaskowski wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (fot. TT/Rafał Trzaskowski)
Rafał Trzaskowski wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (fot. TT/Rafał Trzaskowski)

Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski zarzucił prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, że ten – informując o wręczeniu parom, które przeżyły razem 50 lat, Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – nie wspomniał, że są one nadawane przez głowę państwa.

Trzaskowski za podwyżki opłat za śmieci obwinia rząd. Jak jest naprawdę?

Tłumacząc niepopularną wśród warszawiaków podwyżkę opłat za śmieci, prezydent miasta Rafał Trzaskowski obwinia rząd Zjednoczonej Prawicy. Twierdzi,...

zobacz więcej

Prezydent stolicy poinformował na Twitterze we wtorek, że tego dnia wręczył „warszawskim parom medale za długoletni staż małżeński, dokładnie za 50 lat”. „Każde takie wydarzenie to duży zastrzyk pozytywnych emocji. Bo kto jak kto, ale nasi seniorzy są zawsze uśmiechnięci i pełni energii! Gratuluję i życzę kolejnych szczęśliwych lat!” – napisał Trzaskowski.

Trzaskowski wyraził radość, że „pomimo obostrzeń i w okrojonym składzie, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa udaje nam się w Warszawie takie wydarzenia zorganizować”.

Do tego wpisu odniósł się rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. „Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym! Jest moc. Niemniej trochę dziwne, ale zapomniał Pan dodać że te wręczane przez Pana medale zostały nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę” – napisał Spychalski, zwracając się do prezydenta Warszawy.

Rzeczniczka prasowa ratusza Monika Beuth-Lutyk poproszona o komentarz podkreśliła, że najważniejszymi osobami w całym wydarzeniu są odznaczone pary. Według niej Spychalski „zamiast zwracać uwagę na to, jak fantastyczne są to osoby i jakimi ciekawymi doświadczeniami mogą się z nami podzielić, koncentruje się na wymianie tłitów”.

Konsultacje ws. podwyżek w Warszawie? Ratusz: Szkoda czasu

Władzom Warszawy szkoda czasu na konsultacje ws. podwyżki cen wywozu śmieci – wynika z odpowiedzi ratusza. Dotyczy ona udziału prezydenta miasta...

zobacz więcej

Względy pandemiczne


Dopytywana, czy prezydent Warszawy wspominał podczas uroczystości o tym, że medale są przyznawane przez głowę państwa, powiedziała, że nie wie tego, bo nie była obecna na ceremonii. Zaznaczyła, że z uwagi na względy pandemiczne ratusz stara się ograniczać liczbę osób biorących udział w organizowanych wydarzeniach. „Tym bardziej w tym wypadku, gdy nasi goście byli osobami w starszym wieku” - dodała.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie są wręczany osobom, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Wniosek o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przygotowywany w urzędzie stanu cywilnego, trafia do Prezydenta RP, który Medale nadaje.

Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i ich zastępcy, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także inna osoba upoważniona przez Prezydenta RP.

źródło:

Zobacz więcej