RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To on ma zostać następcą Angeli Merkel. Kim jest Armin Laschet?

Angela Merkel i Armin Laschet (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Angela Merkel i Armin Laschet (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Po trwającej od ponad tygodnia walce o władzę w rządzącej chadecji ostatecznie wyłoniono kandydata na kanclerza Niemiec. Został nim szef CDU Armin Laschet, którego głównym rywalem był przywódca bawarskiej CSU Markus Soeder. Kim jest następca Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządzenia krajem? Pierwszym dużym wyzwaniem będą jesienne wybory parlamentarne.

Posłanka PO atakuje polski rząd za kryzys szczepień w Niemczech [WIDEO]

Niemieckie władze zmagają się z narastającym kryzysem wokół akcji szczepień przeciw COVID-19. Lepiej wypada choćby sytuacja w Polsce. Dlaczego...

zobacz więcej

Lider CSU Markus Soeder poinformował we wtorek w Monachium, że zaakceptował jednoznaczne głosowanie kierownictwa CDU na lidera partii Armina Lascheta jako kandydata Unii CDU/CSU na kanclerza.

Telefon po zaciętej walce


Soeder powiedział, że zadzwonił do Lascheta i pogratulował mu. – Zaoferowałem mu pełne wsparcie jako CSU – zaznaczył. Dodał, że będzie wspierał go „z pełną mocą”: „Są dni dyskusji. Są dni decyzji. Stało się to teraz i dlatego ważne jest, aby wspólnie patrzeć w przyszłość”.

Premier Bawarii podziękował też za wsparcie ze strony społeczeństwa i „wielu odważnych posłów”.

Spór w chadecji o schedę po Merkel


Spór o to, kto powinien być kandydatem chadeckiej koalicji, pierwotnie miał być zakończony do końca ubiegłego tygodnia, jednak w tym terminie nie udało się dojść porozumienia. Prezydium CDU poparło kandydaturę Lascheta na kanclerza, jednak bawarska CSU domagała się, by wspólnego kandydata wybrano w głosowaniu.

56-letni premier Bawarii Soeder miał znacznie lepsze notowania w sondażach od 60-letniego Lascheta, który jest premierem Nadrenii Północnej-Westfalii.

Kim jest Armin Laschet?


60-letni Armin Laschet jest uważany za kontynuatora polityki rządzącej od 16 lat Niemcami Angeli Merkel. Już w styczniu tego roku przejął stery w CDU. Jak zauważa Deutsche Welle, pochodzący z Nadrenii Pólnocnej-Westfalii Laschet na pierwszy rzut oka zdaje się być znacznie bliższy tematyce polskiej niż jego (do niedawna) konkurent z CSU. „Podkreśla swój szacunek dla Polski zwracając uwagę nie tylko na historyczne zasługi Solidarności, ale także obecne znaczenie Polski jako partnera” – komentuje portal.

– Uważam, że droga do niemieckiej jedności to łańcuch wydarzeń. Solidarność jest bardzo ważnym elementem tego łańcucha. Ale zaczęło się od wyboru polskiego papieża, który zachęcał do „zmiany oblicza ziemi” podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce w Zielone Świątki 1979 roku – „DW” przypomina słowa Lascheta z jednego z wcześniejszych wywiadów.

Tak Niemcy traktują ofiary zamachów terrorystycznych. Historia Polki

Podczas gdy nazwiska terrorystów często znane są opinii publicznej, to ofiary pozostają często pozbawionymi twarzy i imienia liczbami – ocenia...

zobacz więcej

Kandydat chadeckiej CDU/CSU ma dużą szansę na objęcie po Angeli Merkel stanowiska kanclerza w wyborach, które odbędą się 26 września.

Kto następnym kanclerzem Niemiec?


Unia, mimo problemów i spadku zaufania, wciąż ma w sondażach największe poparcie, oscylujące w granicach 30 procent. Angela Merkel rządzi w Niemczech od 16 lat.

Koalicyjny partner CDU i CSU – SPD – dawno już nominował swojego kandydata na kanclerza: został nim Olaf Scholz. Zieloni zrobili to w poniedziałek – wybierając Annalenę Baerbock.

Zobacz także: „Symptomy upadku Niemiec”. Naczelny „Der Spiegel” kreśli czarny scenariusz

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej