RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogarsza się stan Nawalnego. Nie otrzymuje pomocy lekarskiej

Opozycjonista został przeniesiony do szpitala więziennego w kolonii karnej nr 3 we Włodzimierzu (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Opozycjonista został przeniesiony do szpitala więziennego w kolonii karnej nr 3 we Włodzimierzu (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Adwokatka Aleksieja Nawalnego – Olga Michajłowa, poinformowała we wtorek, że rosyjski opozycjonista nie otrzymuje pomocy medycznej w kolonii karnej we Włodzimierzu, dokąd został przeniesiony, i jest bardzo osłabiony. Lekarze Nawalnego nie zostali do niego dopuszczeni.

Apel do Franciszka o interwencję ws. Nawalnego

Apel do papieża Franciszka o interwencję ws. Aleksieja Nawalnego skierowały środowiska związane z kultywowaniem pamięci i misji legendarnego...

zobacz więcej

Opozycjonista jest tak osłabiony, że „ma trudności z tym, żeby usiąść lub mówić” – powiedziała Michajłowa i poinformowała, że apeluje o „przeniesienie go szpitala cywilnego”.

AFP podaje, że wielu lekarzy, w tym osobista lekarka Nawalnego – Anastazja Wasiljewa, nie zostało dopuszczonych we wtorek do opozycjonisty. – To postawa pozbawiona szacunku dla ludzi, którzy przyszli spełnić swój ludzki obowiązek, swój obowiązek jako lekarza, który musi pomóc pacjentowi – powiedziała Wasiljewa.

Współpracownik Nawalnego, Leonid Wołkow ocenił, że został on przeniesiony „do obozu koncentracyjnego i obozu tortur, a nie do szpitala”. Matka opozycjonisty, Ludmiła, napisała na Instagramie, że nowa kolonia karna, w której znalazł się jej syn „jest gorsza od poprzedniej”.

Amnesty International ocenia, że transfer chorego Nawalnego do nowej kolonii jest „karą, która ma uchodzić za pomoc medyczną”, ponieważ rosyjskie władze przygotowują się do „karmienia go siłą, aby złamać jego strajk głodowy i jeszcze bardziej go ukarać”.

Merkel zabrała głos ws. zdrowia Nawalnego i sytuacji na granicy Ukrainy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, że gromadzenie się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą...

zobacz więcej

Kroplówka z glukozą


Jeden z prawników opozycjonisty, Wadim Kobziew napisał na Twitterze, że w niedzielę chorego podłączono do kroplówki z glukozą.

Wołkow powiedział w poniedziałek, że adwokat Nawalnego, który czekał ponad godzinę, aż Nawalny zostanie doprowadzony, mógł się z nim zobaczyć tylko przez kilka minut.

Opozycjonista został w niedzielę przeniesiony z kolonii karnej w Pokrowie do szpitala więziennego w kolonii karnej nr 3 we Włodzimierzu, która owiana jest bardzo złą sławą.

Ten zakład karny „to taka sama kolonia karna z torturami, tylko że z dużym szpitalem, do którego przewożeni są ciężko chorzy. A więc, należy to rozumieć tylko jako fakt, że stan Nawalnego się pogorszył” – oświadczył w poniedziałek współpracownik opozycjonisty, Iwan Żdanow. Nawalny, który w sierpniu zeszłego roku padł ofiarą otrucia, od pierwszych dni marca znajdował się w kolonii karnej w Pokrowie, gdzie odbywał wyrok pozbawienia wolności. Wkrótce przekazał, że ma problemy ze zdrowiem – odczuwa poważne bóle kręgosłupa i jest pozbawiany snu. Dolegliwości się pogłębiły i Nawalny zaczął tracić czucie w kończynach. Ogłosił głodówkę, domagając się w ten sposób dopuszczenia do niego lekarza spoza kolonii karnej.

źródło:

Zobacz więcej