RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Chrześcijanin zamordowany, bo łożył na kościół

Nabil Habasshi Khadim został zastrzelony (fot. ISIS)
Nabil Habasshi Khadim został zastrzelony (fot. ISIS)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili na egipskim Synaju chrześcijanina i dwóch członków lokalnego plemienia Tarabinów. Koptyjski patriarcha Egiptu Tawadros II jest poruszony brutalnym morderstwem handlowca, który przyczynił się do budowy kościoła w mieście Bir Al-Abd na Północnym Synaju.

Ataki na kościoły w Egipcie. Bomby zabiły 44 osoby

27 zabitych i 78 rannych – to bilans ataku bombowego na koptyjski kościół w mieście Tanta w północnym Egipcie, w delcie Nilu. Ładunek eksplodował...

zobacz więcej

62-letni Nabil Habasshi Khadim został porwany 8 listopada ubiegłego roku. Po sześciu miesiącach niewoli ekstremiści zamordowali go strzałem w głowę. Film, na którym widać jego śmierć, zabójcy umieścili w sieci.

Do jego śmierci miało przyczynić się zaangażowanie w budowę kościoła. Na nagraniu słychać, jak terroryści oskarżają Khadima o finansowanie budowy świątyni i wspieranie egipskiej armii.

Zasłużeni koptowie


Khadim należał do jednej z najstarszych rodzin społeczności koptyjskiej w okolicy. Handlował złotem i był właścicielem sklepu odzieżowego oraz firmy sprzedającej telefony komórkowe. Został porwany przed swoim domem i przez wiele miesięcy bezskutecznie go poszukiwano.

W depeszy kondolencyjnej koptyjski prawosławny patriarcha Egiptu Tawadros II „opłakuje syna i wiernego sługę, który jest teraz w niebiańskiej chwale Chrystusa” za to, że „dał świadectwo swojej wiary aż do przelania krwi”. Patriarcha przypomniał, że koptyjska społeczność prawosławna popiera „wysiłki państwa egipskiego” mające na celu przeciwdziałanie „pełnym nienawiści aktom terroryzmu” oraz „zachowanie jedności narodowej” dla „przyszłości pokoju i dobrobytu”.

Północny Synaj od lat jest areną ofensywy islamskich ugrupowań ekstremistycznych, których działalność nasiliła się po obaleniu prezydenta Muhammada Mursiego w 2013 roku i wraz z późniejszym powstaniem Państwa Islamskiego. Często celem zamachów są chrześcijanie mieszkający w Egipcie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej