RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłanka Lewicy o skandalicznych zdjęciach Kopacz: Powinna się wytłumaczyć [WIDEO]

Donald Tusk zaatakował PiS po tym, jak światło dzienne ujrzały zdjęcia Ewy Kopacz zrobione prawdopodobnie w prosektorium po katastrofie smoleńskiej. – To próba przykrycia błędów, które były 11 lat temu popełnione. Wielka szkoda, że w sprawie opublikowanych zdjęć nie wypowiada się sama Kopacz. Może usłyszelibyśmy uzasadnienie tego, dlaczego dała się sfotografować, czemu to zdjęcie ma taki, a nie inny wymiar. Nic tego nie usprawiedliwia. Robienie zdjęć w takim momencie i miejscu było po prostu niegodne – powiedziała tvp.info posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Co robiła Ewa Kopacz i jak tłumaczyła się po katastrofie smoleńskiej [KALENDARIUM]

Jak to możliwe, że po katastrofie smoleńskiej doszło do tylu zaniedbań, bulwersujących pomyłek w identyfikacji zwłok. Jak pozwolono Rosjanom na...

zobacz więcej

Donald Tusk atakuje PiS po publikacji skandalicznych zdjęć Ewy Kopacz


W wyemitowanym w TVP filmie dokumentalnym Ewy Stankiewicz pt. „Stan zagrożenia” przedstawiono nieznane dotychczas szerszej publiczności relacje i zeznania świadków, wypowiedzi ekspertów oraz dokumenty dotyczące katastrofy smoleńskiej. Szczególne poruszenie wywołały fotografie Ewy Kopacz zrobione prawdopodobnie w moskiewskim prosektorium w trakcie identyfikacji ofiar katastrofy. Na fotografiach widać m.in. uśmiechniętych mężczyzn i Kopacz, która popija kawę. Na stole sekcyjnym jest prawdopodobnie worek ze zwłokami. Była premier i minister zdrowia w rządzie Platformy Obywatelskiej milczy. Głos zabrał za to jej były szef Donald Tusk. Zaatakował Prawo i Sprawiedliwość. – Kiedy Ewa Kopacz pomagała rodzinom ofiar w najtrudniejszych sytuacjach, PiS z bezpiecznego ukrycia organizował akcję narodowego szczucia. I tak jest do dziś – napisał Tusk na Twitterze.

Zobacz także: Ewa Kopacz miała rację: Ramię w ramię z Rosjanami

Karolina Pawliczak z Lewicy: Kopacz powinna wytłumaczyć się Polkom i Polakom


Czy była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz powinna milczeć? – Myślę, że powinna się wytłumaczyć. Powinna przekazać Polkom i Polakom, co się wówczas wydarzyło, dlaczego takiego zdjęcie zostało zrobione. Nawet jeżeli byłoby to najlepsze wytłumaczenie, to nie uzasadni tego, co się wówczas działo. Pamiętajmy, że dramaty przeżywały rodziny ofiar. To był trudny czas dla Polski. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego osoba na takim stanowisku zrobiła zdjęcie w takim momencie – odpowiedziała posłanka Pawliczak z Lewicy.

Jan Mosiński z PiS o wpisie Tuska: Najlepszą obroną jest atak


Dlaczego Tusk zamiast wytłumaczyć swoją byłą podwładną, atakuje PiS i oskarża o „szczucie”? – Najlepszą obroną jest atak. Donald Tusk, aby bronić swojej słabości, kiedy był premierem rządu polskiego i oddał kwestie badań i śledztwa w ręce Rosjan, dzisiaj atakuje i kłamie twierdząc, że Prawo i Sprawiedliwość od 11 lat dzieli Polaków. Nikt tak nas nie podzielił jak jego rząd. Byliśmy określani „moherami”, a zwolennicy PiS byli traktowani jak ludzie drugiej kategorii. To zaczęło się w 2005 roku, kiedy przegrał wybory z prezydentem Lechem Kaczyńskim i trwa do dzisiaj, kiedy dzieli Polaków hejtem i fake newsami wysyłanymi z Brukseli – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

„Stan zagrożenia” Ewy Stankiewicz. „Mamy prawo pytać, czy ich zabito”

– Mamy prawo pytać, czy ich zabito – te słowa Magdaleny Merty, żony Tomasza Merty, który zginął w katastrofie smoleńskiej w wymowny sposób kończą...

zobacz więcej

Aleksander Miszalski z PO: Czasami ludzie reagują śmiechem na stresujące momenty


– Gdybym znał specyfikę tamtej sytuacji, wiedział, gdzie zostały zrobione te zdjęcia, w jakiej sytuacji, to mógłbym komentować. Czasami ludzie reagują z zaskoczenia, śmiechem, grymasem twarzy w momentach bardzo stresujących, a to na pewno były bardzo stresujące momenty. W związku z tym ocenianie na podstawie jednego zdjęcia, co pani premier myślała, czuła jest podobne do mówienia, że skoro Władimir Putin klepnął Donalda Tuska w ramię, to na pewno był zamach. Ja nie jestem w stanie tego zinterpretować. Trzeba byłoby być w tamtym miejscu, żeby ocenić, czy to zachowanie było stosowne, czy nie – bronił byłej premier poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski.

Zobacz także: Zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium. „To jest jakaś azjatycka natura...”

Mirosław Suchoń z Polski 2050: Naganne wykorzystywanie zdjęć, które dyskredytują inne osoby


– Uważam za naganne wykorzystywanie przez niektórych dokumentacji, zdjęć, wydarzeń z tamtych czasów, aby dyskredytować inne osoby w przestrzeni publicznej. Nie mieści mi się w głowie jak ktoś, kto tak jak ja uważa, że to była wielka tragedia, może posługiwać się zdjęciami, emocjami z tamtych czasów po to, żeby wzbudzać wobec jakiejś osoby nienawiść. Nie godzi mi się to z tym, że ktoś chce dobra Polski, działać w interesie narodu – przekonywał poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Kopacz nie pasowała formatem do sekretarki ministra, a była premierem


To, do czego doszło 10 kwietnia 2010 roku, było konsekwencją tego, co Donald Tusk uskuteczniał przez wiele lat swoich rządów w Polsce. Pani Kopacz była takim jego awatarem. Kiedy on uciekł na brukselski jurgielt, to pozostawił Kopacz w pozycji swojej, czyli prezesa Rady Ministrów. Osobę, która nie pasowała formatem nawet do roli sekretarki ministra, a była premierem. Donald Tusk lubił takich ludzi bez właściwości. Jan Rokita czy śp. Maciej Płażyński,śp. Zyta Gilowska byli przez Tuska wycinani. Charyzmatyczni politycy PO byli wycinani i zastępowani awatarami podobnymi do Ewy Kopacz – przekonywał Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

źródło:
Zobacz więcej